Szczepienie jako metoda zapobiegania Covid-19

0
149

Od 27 grudnia 2020 roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia, które wprowadza jako metodę zapobiegania chorobie zakaźnej Covid-19 wykonywanie szczepień ochronnych.

Z rozporządzenia wynika, że szczepieniami są objęte osoby, które najpóźniej w dniu przeprowadzenia szczepienia ukończyły 18. rok życia, są nieszczepione lub nie mają udokumentowanego zakończonego szczepienia.

Szczepienia są wykonywane w gabinetach diagnostyczno-zabiegowych, a w uzasadnionych przypadkach w innych miejscach, czyli w pomieszczeniach spełniających wymagania higieniczno-sanitarne do wykonywania szczepień lub w miejscach pobytu osób podlegających szczepieniu, jeżeli ich stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do gabinetu.

Czytaj także: Prywatny sektor tematem konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia”>>>

Dokumentowanie kwalifikacji i przeprowadzenia szczepienia odbywa się w Karcie Szczepień, przy wykonywaniu szczepień stosuje się przepisy dotyczące zgłaszania i leczenia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 31 grudnia 2020 roku w sprawie metody zapobiegania Covid-19 zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 4 stycznia 2021 roku (poz. 10).

Weszło w życie 5 stycznia 2021, z mocą obowiązywania od 27 grudnia 2020 roku.