Szkolenie i nowy zabieg w szpitalu Vratislavia Medica

0
240

W szpitalu Vratislavia Medica we Wrocławiu przeprowadzone zostały po raz pierwszy w Polsce dwie operacje endoskopowe stenozy z wykorzystaniem sprzętu Elliquance. Zabiegi odbyły się w ramach szkolenia dotyczącego endoskopowego leczenia zespołu wąskiego kanału kręgowego, tzw. stenozy lędźwiowej.

Instruktorami podczas szkolenia byli eksperci z Niemiec i Szwajcarii: dr Stefan Hellinger i dr Heinz Weiser, którzy podzielili się swoim doświadczeniem z lekarzami pracującymi we Vratislavia Medica.

Chirurgia endoskopowa kręgosłupa jest stosunkowo nową, dynamicznie rozwijającą się dziedziną, polegającą na wykonaniu pełnej operacji, takiej samej jak przy dostępach klasycznych, natomiast przez niewielki port o średnicy kilku milimetrów.

Dzięki minimalnemu dostępowi dużo rzadziej dochodzi do niestabilności na operowanym poziomie i nie jest konieczne stosowanie implantów, co zwiększa bezpieczeństwo operacji.

Czytaj także: Utrzymaliśmy ciągłość opieki>>>

Od wielu lat techniki endoskopowe koncentrowały się na usuwaniu przepuklin krążka międzykręgowego, natomiast wraz z rozwojem technologii wskazania medyczne poszerzyły się i obecnie nowoczesne systemy pozwalają na wykonywanie niemal wszystkich operacji chirurgicznych w zakresie kręgosłupa przez dostęp o średnicy do 8 mm.

Vratislavia Medica Szpital im. św. Jana Pawła II wcześniej funkcjonował jako Wrocławskie Centrum Medycyny Sportowej i Rehabilitacji. Od 2017 roku siedziba placówki mieści się w budynku przy ulicy Lekarskiej 1. Natomiast przy ulicy Wiśniowej funkcjonuje Dolnośląskie Centrum Dziecięce.

Vratislavia Medica jest częścią Grupy Hasco, której prezesem jest dr Stanisław Han.