Szpital CenterMed z najwyższą oceną Sanepidu

0
750


W corocznym raporcie krakowskiego Sanepidu, najwyższe oceny dostały krakowskie szpitale prywatne, w tym jedyny szpital grupy CenterMed w Krakowie. Tylko jedna publiczna lecznica znalazła się na liście placówek medycznych z bardzo dobrym stanem techniczno-epidemiologicznym.

Epidemiolodzy uspokajają, że pacjenci nie powinni się martwić: większość publicznych szpitali nie wypadła wcale źle i uzyskała ocenę „dobrą”.

– Najistotniejsze jest to, że wszystkie placówki mają zaakceptowany plan naprawczy, który dyrekcje cały czas realizują – podkreśla dr Danuta Gieracka-Pażucha, szefowa oddziału epidemiologii krakowskiego Sanepidu. – Oznacza to, że stan techniczny szpitali z roku na rok jest coraz lepszy. Nie ma takich sytuacji, że dyrektor lekceważy nasze uwagi i nie dostosowuje swojej placówki do wymaganych standardów – dodaje. W każdym razie żaden szpital w tym roku nie dostał oceny niedostatecznej.

Jeśli chodzi o stan techniczny lecznic, jest on przez sanepid oceniany jako „dobry”.
– Na poszczególnych oddziałach bądź w poradniach jest potrzebna wymiana okien czy kaloryferów, przydałyby się też nowe meble medyczne czy stojaki na kroplówki. Ale wiemy, że nie da się w ciągu jednego tygodnia wymienić całego sprzętu i wyremontować wszystkich oddziałów – tłumaczy Danuta Gieracka-Pażucha.

Podczas kontroli w wielu placówkach wykryto też zepsute dozowniki do dezynfekcji rąk lub brak pojemników na ręczniki papierowe, wydzielonych odpowiednio pomieszczeń do magazynowania np. środków opatrunkowych. W jednym ze szpitali nie opracowano szczegółowych procedur sprzątania, określających np., że sprzątaczka nie może mieć tipsów.

Brak dostępu do łóżka z trzech stron i niemożność swobodnego wyniesienia go z sali szpitalnej, brak izolatek na oddziałach, centralnej sterylizatorni i kabin higienicznych w poradniach ginekologicznych, urologicznych oraz proktologicznych – to główne niedociągnięcia wszystkich krakowskich lecznic. Na poprawę komfortu i dostosowanie się do ministerialnych wymogów mają czas do 2016 roku.

Według oceny inspektorów Sanepidu bardzo dobry stan zanotowano w placówkach:
CenterMed
Szpital im. św. Rafała
Ortomed
Ortopedicum
Carint Scanmed – spółka, który świadczy usługi z zakresu kardiologii inwazyjnej w Szpitalu im. św. Rafała
Szpital Okulistyczny

Dobry stan był w placówkach:
Szpital im. Narutowicza
Szpital im. Żeromskiego
Centrum Onkologii
Szpital im. Jana Pawła II
Szpital Bonifratrów
Szpital im. Dietla
Szpital im. Rydygiera
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu
Szpital Uniwersytecki
Szpital Ginekologiczno-Położniczy Ujastek
Krakowskie Centrum Rehabilitacji

Natomiast stan dostateczny posiadały lecznice:
Szpital im. Siemiradzkiego,
niektóre oddziały w Szpitalu im. Dietla
Klinika Ginekologiczna Femina
Szpital im. św. Ludwika.