Szpital Malarkiewicz: współpraca z placówkami z Rosji

0
1052

Szpital Ginekologiczno-Położniczy Malarkiewicz z Olsztyna rozszerza ofertę, skierowaną do pacjentek z Rosji. Od ponad roku placówka współpracuje z placówkami z Kaliningradu. Już trzy kobiety urodziły dzieci w olszyńskim szpitalu.

Szpital podpisał pod koniec 2013 roku trzecią umowę z podmiotem z Kaliningradu dotyczącą usług szpitalnych w zakresie ginekologii i położnictwa. Była to umowa z fundacją prowadzącą szkoły rodzenia w tym  mieście. Pozostałe umowy zostały zawarte z siecią przychodni oraz z biurem turystycznym, które zajmuje się organizowaniem wyjazdów w ramach tzw. turystki medycznej.  Dwie z tych umów zostały podpisane dzięki współpracy z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

– Ostatnią umowę podpisaliśmy w grudniu 2013 roku. Podczas wizyty w siedzibie fundacji, z którą była podpisywana umowa, spotkałem się z kilkunastoma kobietami, zainteresowanymi przyjazdem do nas na poród – mówi Robert Jurga, menedżer szpitala. – Są więc perspektywy, że liczba pacjentek będzie się zwiększać.

Pacjentki z Rosji będą płacić za poród 7 tysięcy złotych.  Szpital zajmie się formalnościami związanymi z rejestracją dzieci, które będą miały obywatelstwo rosyjskie. Podpisał także umowy z hotelami, w których pacjentki będą przebywać, gdy przyjadą wcześniej.

To, co przyciąga Rosjanki do olsztyńskiej placówki to przede wszystkim odpowiednie warunki oraz podejście do pacjenta.
– W Kaliningradzie kobiety muszą leżeć podczas porodu, a poza tym, gdy przez 8 godzin akcji porodowej dziecko się nie urodzi, wykonywane jest cesarskie cięcie, a one chcą rodzić naturalnie, i to w różnych pozycjach, my im to umożliwiamy – mówi Robert Jurga.

Szpital Malarkiewicz działa w Olsztynie przy ulicy Jagiellońskiej 78, w nowym budynku, który został oddany do użytku w roku 2012. Budynek jest nowocześnie wyposażony, posiada klimatyzację, jest ogrzewany za pomocą pomp cieplnych. Liczy 2400 mkw powierzchni. Mieszczą się w nim oddziały – ginekologiczny i położniczy, w sumie liczące 37 łóżek  (w razie potrzeby istnieje możliwość zwiększenia tej liczby). Placówka jest wyposażona w dwie sale operacyjne.
Szpital oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kontrakt na rok 2014 na usługi szpitalne w zakresie położnictwa i ginekologii oraz neonatologii ma wartość 5 mln zł. Przy ulicy Sybiraków w Olsztynie oferowane są usługi ambulatoryjne.

Szpital prowadzi NZOZ Malarkiewicz i spółka, spółka cywilna, poradnie –Jamal sp. z o.o.. Właścicielem obu spółek jest lekarz Jan Malarkiewicz, który prowadzi działalność na rynku medycznym od 1999 roku.