Szpital Mazovia współpracuje ze szpitalem w Gdańsku

0
441

Warszawski Szpital Mazovia nawiązał współpracę ze Szpitalem Św. Wojciecha w Gdańsku, zarządzanym przez spółkę Copernicus. Dzięki tej współpracy w gdańskiej placówce wykonywane będą operacje za pomocą robota chirurgicznego da Vinci.

To już drugi robot da Vinci kupiony przez Szpital Mazovia. Pierwszy trafił do tej placówki dwa lata temu.

Urządzenie zostało 18 września 2020 roku zainstalowane i uruchomione w Szpitalu Św. Wojciecha. Pod koniec września odbędzie się pierwsza operacja z jego udziałem. Jest to pierwszy robot chirurgiczny da Vinci na Pomorzu.

Zabiegi będą wykonywane przez certyfikowanych operatorów, specjalistów urologii, ze Szpitala Mazovia, którzy dysponują doświadczeniem wynikającym z wykonania ponad 500 takich zabiegów. Certyfikaty specjalistów uzyskiwane są w najlepszych ośrodkach chirurgii robotowej w Europie.

– Pacjenci onkologiczni, w tym chorzy na raka prostaty, powinni mieć dostęp do wszystkich możliwych technik leczenia, w tym tych najnowocześniejszych, stosowanych na świecie. Epidemia Covid-19 nie powinna tego utrudniać czy spowalniać – mówi dr hab.n.med. Igal Mor, dyrektor Szpitala Mazovia.

Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii poprawia się komfort życia pacjenta, a czas rekonwalescencji ulega skróceniu. Po trzech dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji, a tym samym oznacza szybszy powrót do pełnej aktywności.

Czytaj także: Carolina Medical Center: warsztaty z robotem da Vinci>>>

Oddział Urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu raka prostaty, wykonując prostatektomię radykalną metodą klasyczną i laparoskopową, raka pęcherza moczowego (operacje przezcewkowe i radykalne wycięcie pęcherza z rekonstrukcją dróg moczowych między innymi  za pomocą zastępczych pęcherzy jelitowych), raka nerki (wykonując operacje radykalne i oszczędzające miąższ nerki wykonywane laparoskopowo i klasycznie) oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów, kamicy moczowej, łagodnego przerostu prostaty, zwężenia cewki moczowej. Wykonuje także operacje w obrębie moszny, prącia, laparaskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego, biopsje gruczołu krokowego.

Specjalistyczny Szpital Urologiczny Mazovia działa od 2009 roku i oferuje pełen zakres diagnostyki i leczenia zabiegowego z zakresu urologii, a także schorzeń ginekologicznych. Placówka na bieżąco wprowadza nowoczesne technologie medyczne. Organizuje również warsztaty medyczne dla lekarzy specjalistów z całego kraju.

Dyrektor szpitala dr hab.n.med. Igal Mor jest przewodniczącym sekcji urologii robotowej Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Specjaliści urolodzy ze Szpitala Mazovia konsultują oraz operują pacjentów również w kilku szpitalach w kraju.

Szpital Mazovia działa na warszawskim Natolinie przy Alei Komisji Edukacji Narodowej. urologii. Składa się z części ambulatoryjnej, pracowni diagnostycznych, oddziału urologii oraz bloku operacyjnego.