Szpital Medicover odpowiada na potrzeby zdrowotne mężczyzn i rozwija obszar andrologii
Wielospecjalistyczny Szpital Medicover oferuje swoim pacjentom usługi w nowym obszarze – andrologii. Jest to dynamicznie rozwijająca się gałąź medycyny, czerpiąca z dziedzin urologii i endokrynologii, która jednak w Polsce nie stanowi oddzielnej specjalizacji. Stąd decyzja wilanowskiego szpitala o powołaniu Oddziału Andrologii i Urologii Czynnościowej i Rekonstrukcyjnej, który będzie rozwijał lek. Piotr Grabiec, specjalista z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie.
Szpital Medicover – w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie ze strony pacjentów – systematycznie rozwija swoje portfolio usług, powołując do życia Oddział Andrologii i Urologii Czynnościowej i Rekonstrukcyjnej. Dzięki temu, dysponując już prężnie działającym Oddziałem Urologii specjalizującym się w operacjach prostatektomii w asyście robota chirurgicznego, placówka będzie mogła na jeszcze szerszą skalę diagnozować i leczyć zaburzenia funkcjonowania męskiego układu płciowego.
Wieloletnie doświadczenie doktora Piotra Grabca, nabyte w wiodących ośrodkach w Niemczech, umożliwi polskim pacjentom dostęp do szerokiego spektrum diagnostyki i leczenia w zakresie endokrynologii męskiej, uwzględniając:
- diagnozowanie i leczenie stanów związanych z męską gospodarką hormonalną, w tym z zaburzeniami poziomu testosteronu,
- pomaganie pacjentom z zaburzeniami seksualnymi, w tym z zaburzeniami erekcji,
- diagnozowanie i leczenie schorzeń związanych z niepłodnością.
Znajomość najnowszych technik pozwoli na leczenie czynnościowych zaburzeń nietrzymania moczu, włączając w to zabiegi w asyście robota chirurgicznego. W zakresie procedur rekonstrukcyjnych najczęściej wykonywane operacje dotyczą chirurgicznej korekcji wad rozwojowych lub nabytych układu moczowo-płciowego, ze szczególnym uwzględnieniem protez prącia, powiększania obwodu prącia, korekcji skrzywienia prącia.
– Wraz z rosnącą świadomością społeczną powoli przełamywane są bariery, które w przeszłości stały na przeszkodzie w otwartej dyskusji na temat zdrowia mężczyzn. Dla coraz większej liczby panów ich zdrowie, seksualność, czy samopoczucie stają się aspektami życia, o których można i należy rozmawiać oraz o których poprawę warto się starać – mówi lek. Piotr Grabiec, specjalista urologii, andrologii, uroonkologii i uroradiologii, FEBU (Fellow of the European Board of Urology).
– Tematem tabu przestaje być pojęcie andropauzy, a leczenie zaburzeń erekcji staje się standardem. Poddanie się zabiegom andrologicznym: rekonstrukcyjnym, plastycznym, estetycznym oraz protetycznym daje szansę na powrót do zdrowia fizycznego, a tym samym do dobrostanu psychicznego – dodaje.
Utworzenie Oddziału Andrologii i Urologii Czynnościowej i Rekonstrukcyjnej jest dla Szpitala Medicover kontynuacją rozwijania usług z obszaru zdrowia mężczyzn.
– Usługi naszego szpitala od lat cieszą się zainteresowaniem mężczyzn. To tutaj funkcjonuje Oddział Urologii, w którym wykonuje się najwięcej prostatektomii w asyście robota chirurgicznego, a w Klinice Wellness otaczamy męskich pacjentów opieką, oferując m.in.: screeningi stanu zdrowia, leczenie otyłości, konsultacje z coachem zdrowia, testy genetyczne – wymienia Anna Nipanicz-Szałkowska, Dyrektor Szpitala Medicover.
– Rozwijając gałąź andrologii wierzymy, że zwiększymy szansę naszych pacjentów na osiągnięcie satysfakcjonującego życia seksualnego oraz lepszego zdrowia psychicznego i społecznego, wpływając na podniesienie ich komfortu życia – dodaje.
W Polsce andrologia, podobnie jak medycyna męska, nie stanowią oddzielnej specjalizacji, jednak w wielu krajach jest inaczej. W Niemczech, by móc posługiwać się tytułem androloga, należy ukończyć 18-miesięczną, odrębną specjalizację na akredytowanym Oddziale Andrologicznym. Taką drogę przeszedł lek. Piotr Grabiec, który ma za sobą liczne staże i wizyty kliniczne w najlepszych ośrodkach w Niemczech, m.in.: w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Norymberdze, Stuttgarcie i Fryburgu.
Lek. Piotr Grabiec jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastόw Śląskich we Wrocławiu. Specjalizuje się w dziedzinach: urologii, andrologii, uroonkologii i uroradiolgii. Specjalizację w zakresie andrologii uzyskał zdając egzamin w Nadreńskiej Izbie lekarskiej (Düsseldorf, Niemcy). Obecnie doktoryzuje się na prestiżowym Uniwersytecie w Ratyzbonie. Swoją wiedzę sukcesywnie pogłębia na licznych kursach certyfikujących dla lekarzy m.in. w Hiszpanii, Austrii, Francji, Danii oraz w Czechach.
Andrologia to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny, a potrzeba działania na rzecz częstszej diagnostyki i skuteczniejszego leczenia schorzeń z tego zakresu, jak również budowania świadomości społecznej na temat zdrowia mężczyzn, jest potrzebą, na którą coraz częściej zwracają uwagę specjaliści zdrowia publicznego na całym świecie.