Szpital na Klinach leczy dzieci z rzadką chorobą

0
258

Krakowski Szpital na Klinach leczy dzieci z rzadką chorobą – artrogrypozą, odbywa się to przy współpracy z Centrum Leczenia Artrogrypozy działającym w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

Artrogrypoza to grupa rzadkich chorób przejawiających się często skomplikowanymi i trudnymi do leczenia deformacjami kończyn. Dzieci dotknięte tą chorobą mają zniekształcone zarówno ręce, łokcie czy barki, jak i kończyny dolne – stopy, kolana i biodra. Tylko nieliczne ośrodki na świecie podejmują się leczenia małych pacjentów z tą rzadką chorobą.

Jedna operacji dziecka z taką chorobą została przeprowadzona w ubiegłym tygodniu przez krakowskich ortopedów, dr. hab. n. med.  Bartłomieja Kowalczyka oraz dr. med. Jarosława Felusia, i dotyczyła korekcji stopy u 6-letniego chłopca – Georgiego z Ukrainy.

– Georgii cierpi na rzadką, genetycznie uwarunkowaną artrogrypozę. Stopy chłopca wymagały operacyjnej korekcji –  były zniekształcone i utrudniały mu chodzenie, noszenie normalnych butów. Operacja przebiegła pomyślnie, mamy nadzieję, że niedługo Georgii dołączy do kolegów w swojej szkole. Leczenie dzieci z artrogrypozą jest trudne, wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale i zaangażowania wielu osób w proces leczenia – mówi dr hab. n. med. Bartłomiej Kowalczyk z Krakowskiego Szpitala na Klinach.

Czytaj także: Rośnie rynek robotów chirurgicznych w Polsce>>>

Operacja u pacjenta z artrogrypozą, to połączenie doświadczenia chirurgów z nowymi technologiami. Jeszcze na sali operacyjnej, bezpośrednio po zabiegu, ortotyk za pomocą skanera 3D wykonuje komputerowy model korygowanej kończyny, uzupełniony o jej dokładne pomiary przy pomocy precyzyjnych narzędzi.

Służą one do idealnego dopasowania dedykowanej dla pacjenta ortezy – czyli łuski, wykonanej z wysokiej klasy materiałów, zabezpieczającej kończynę przed ponownym zniekształceniem.