Szpital na Klinach uruchamia kursy chirurgii robotycznej
Od sierpnia 2019 w krakowskim Szpitalu na Klinach rusza program szkoleniowy dla lekarzy w zakresie zabiegów wykonywanych z zastosowaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci.
Obecnie w Polsce pracuje 6 jednostek posiadających autoryzowany system wsparcia chirurgicznego da Vinci, wśród nich są prywatne – HIFU Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty w Carolina Medical Center (Grupa Lux Med), Szpital Medicover w Warszawie, Szpital Mazovia w Warszawie, EMC we Wrocławiu i Szpital na Klinach, który jest pierwszym, który realizuje otwarty program szkoleń dla lekarzy w zakresie technik robotycznych.
Placówka z sukcesem uruchomiła kompleksowy program zabiegów robotycznych w zakresie urologii, ginekologii oraz chirurgii ogólnej, chirurgii kolorektalnej oraz bariatrii.
– Tworząc w Krakowie Centrum Chirurgii Robotycznej zapowiadaliśmy, że chcemy zbudować program rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona kadry medycznej w Polsce. Dziś możemy z satysfakcją powiedzieć, że dzięki światowej klasy specjalistom, udało się nam ten cel osiągnąć. Jako pierwsi w Polsce będziemy szkolić lekarzy w zakresie technik chirurgicznych z wykorzystaniem systemu da Vinci. Naszą ambicją jest, aby Krakowski Szpital na Klinach stał się ogólnopolskim centrum szkoleniowym dla młodych chirurgów, gdzie będą mogli zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy Neo Hospital.
Warsztaty odbywają się w języku polskim i angielskim, w niewielkich, 4-osobowych grupach. Podczas trzydniowych szkoleń, lekarze zapoznają się zasadami pracy robota da Vinci, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą, mają możliwość ćwiczeń na trenażerach oraz odbywają wirtualne treningi na najnowszej generacji symulatorze SimNow, produkowanym i opatentowanym przez amerykański koncern Intuitive Surgical. Kurs kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym. Kurs jest dostępny również dla lekarzy spoza Polski.
Symulator SimNow to pierwsze tej klasy urządzenie do treningu wirtualnego w Polsce. Zostało udostępnione dzięki współpracy krakowskiego Szpitala na Klinach z firmą Synektik, wyłącznym dystrybutorem sprzętu da Vinci w Polsce.
Kursy w zakresie chirurgii przygotowane przez Krakowski Szpital na Klinach uzyskały afiliację i rekomendacje International Bariatric Club (IBC) oraz IBC Clinic. IBC to jedna z największych światowych organizacji zrzeszających ponad 7000 ekspertów tej dziedziny z całego świata.
Czytaj także: Rośnie rynek robotów chirurgicznych w Polsce>>>
Kierownikiem kursu jest prof. Tomasz Rogula, specjalista chirurgii metabolicznej, bariatrycznej, laparoskopowej, robotowej i ogólnej, który od ponad 20 lat pracuje w USA, a od niedawna również w Polsce. Przez prawie 10 lat pracował w Cleveland Clinic, USA, która jest jednym z dwóch najlepszych szpitali amerykańskich. W czasie swojej pracy w Cleveland Clinic utworzył i kierował pierwszym Ośrodkiem Robotowej Chirurgii Bariatrycznej.
– Szpital Na Klinach w Krakowie dołączył do światowej elity klinik, wykonujących operacje chirurgiczne przy pomocy robotów. Chirurg, chcąc operować robotem powinien odbyć specjalne szkolenie aby wykorzystać w pełni jego możliwości oraz poznać zasady bezpieczeństwa. Dla wielu chirurgów, mających doświadczenie w zabiegach laparoskopowych, operacje robotowe mogą stanowić naturalne przejście do technologii o lepszej ergonomii i dużej precyzji, w tym bardziej intuicyjnej obsługi narzędzi chirurgicznych. Dzięki bardzo zaawansowanej technologii, w tym symulacji wirtualnej i sztucznej inteligencji, proces nauki techniki robotowej może być znacznie przyspieszony. Jednak wciąż niezbędne jest nadzorowanie przez doświadczonych lekarzy – mówi profesor Tomasz Rogula.