Szpitale Polskie złożyły wniosek o upadłość
Szpital w Drawsku Pomorskim
Zarząd spółki Szpitale Polskie S.A., do której należy Szpital Polski w Sztumie oraz Drawskie Centrum Specjalistyczne w Drawsku Pomorskim, poinformował o złożeniu 15 października 2021 wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.
Z komunikatu wynika, że decyzja jest konsekwencją sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki. Jednocześnie zarząd deklaruje, że szpitale będą funkcjonować i realizować kontrakt z NFZ bez przeszkód. Równolegle z procedurą upadłościową spółki prowadzone są bowiem rozmowy z potencjalnym nabywcą jej aktywów, co oznacza, że prawdopodobnie obydwie placówki szpitalne będą mieć nowy podmiot zarządzający.
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej powiatu drawskiego zainteresowana nabyciem akcji spółki jest firma American Heart of Poland, (spółka matka firmy NAFIS, która wybudowała i prowadzi oddział kardiologiczny w szpitalu w Drawsku Pomorskim).
AHP zapowiada, że szpital będzie działał bez ograniczeń, planowane jest nawet zwiększenie zatrudnienia i zrównanie warunków płacowych personelu szpitala do tych, jakie posiadają pracownicy oddziału kardiologii. Poza tym AHP planuje inwestycje, zarówno w sprzęt medyczny (zakup rezonansu magnetycznego, nowego angiografu, karetki) jak i rozbudowę laboratorium i rozszerzenie zakresu jego usług oraz rozwinięcie świadczeń ambulatoryjnych, także w ościennych powiatach – świdwińskim i łobeskim.
Ameciran Heart of Poland to największa w Polsce i jedna z największych w Europie firm specjalizujących się w kardiologii. Oprócz 26 oddziałów tej specjalności prowadzi uzdrowisko Ustroń, posiada także własne Centrum Badawcze.
Czytaj także: Orpea Polska działa już 20 lat>>>
Od września 2021 roku spółka Szpitale Polskie S.A. działa z nowym zarządem. Na jego czele stanął menedżer i doradca restrukturyzacyjny Jakub Michalak. Po weryfikacji ksiąg i ocenie ogólniej kondycji spółki prezes zarządu złożył wniosek o ogłoszenie upadłości.
– Złożenie tego wniosku nie jest kwestią swobodnej decyzji – mówi Jakub Michalak. – Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego moim obowiązkiem jest złożenie wniosku o upadłość w konkretnym terminie od wystąpienia warunków, które to uzasadniają, a które są zdefiniowane w ustawie. Jeśli nie dopełniłbym tego obowiązku, groziłyby mi – jak każdemu innemu menedżerowi w tej sytuacji – sankcje karne. Chodzi jednak przede wszystkim o ochronę interesu ogółu wierzycieli spółki, w tym dostawców, którzy nie otrzymywali zapłaty. Złożenie wniosku o upadłość uruchamia całą procedurę, która pozwoli na wyjście z impasu.
Według informacji podanych przez prezesa Michalaka, spółka nie jest w stanie regulować swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych i tak jest od wielu miesięcy. Dotyczy to między innymi zobowiązań względem dostawców czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
– Mechanizmy prawa upadłościowego dają mi możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji szpitali przy równoczesnej płynnej zmianie operatora na podmiot wypłacalny, o stabilnej i bezpiecznej kondycji finansowej – informuje J. Michalak. – Liczę na to, że wspólnie wypracujemy wielostronne porozumienie wszystkich zainteresowanych stron, co pozwoli na zmianę podmiotu zarządzającego w sposób całkowicie bezpieczny dla pacjentów, pracowników i lokalnej społeczności.
Czytaj także: Powstał interdyscyplinarny standard telemedyczny>>>
Szpital w Sztumie prowadzi 15 oddziałów, zespół poradni specjalistycznych i pracownie diagnostyczne. Oferuje rehabilitację, posiada także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.
Natomiast w szpitalu w Drawsku Pomorskim działa 7 oddziałów, a także poradnie specjalistyczne i pracownie diagnostyczne.
Obie placówki działają w sieci szpitali.
Spółka Szpitale Polskie S.A. prowadziła także Szpital Polski im. św. Elżbiety w Katowicach, który kilka lat temu został przejęty przez American Heart of Poland.