Szpitale Polskie SA walczą z Covid-19 

0
169

Spółka Szpitale Polskie S.A., która prowadzi dwie placówki, od początku pandemii leczy i wspomaga osoby z podejrzeniem i rozpoznaniem Covid-19. W obu jednostkach zostały utworzone oddziały covidowe. 

W Drawskim Centrum Specjalistycznym powstało w tym celu 35 łóżek, w tym 4 respiratorowe, w Szpitalu Polskim w Sztumie – 23 łóżka, w tym 3 respiratorowe. Średnia zajętość tych łóżek wynosi około 90 procent. 

Zaangażowanie spółki w walkę z epidemią obejmuje także pobieranie wymazów niezbędnych do wykonania testów na obecność wirusa Sars-CoV-2 u wszystkich osób posiadających uprawnienia do badania. W ciągu roku placówki przekazały kilkadziesiąt tysięcy próbek do analizy. Pełnią one także funkcję szpitali węzłowych biorących udział w Narodowym Programie Szczepień.  Do końca marca 2021 wykonano tutaj 6,7 tysiąca szczepień. 

-Od początku pandemii zmierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami, aby tylko móc leczyć i wspomagać chorych na Covid-19. Często musieliśmy podejmować trudne i kosztowne decyzje, aby tylko zapewnić możliwie najlepsze i najbezpieczniejsze warunki dla potrzebujących. Zaistniała sytuacja jest nadzwyczajna i wymagająca, jednak pomimo dużego nakładu pracy i zaangażowania znaczących środków, jesteśmy usatysfakcjonowani z działań, które podjęliśmy i ich efektów. Jesteśmy przede wszystkim dumni z naszego personelu, który codziennie staje na froncie walki z Covid-19. Ci ludzie każdego dnia muszą mierzyć się z ryzykiem zakażenia, koniecznością wyboru najlepszej ścieżki leczenia, z ludzkimi tragediami, a nawet tak przyziemnymi problemami, jakimi jest funkcjonowanie w pełnym reżimie sanitarnym. I pomimo tego, że wielu z nich nie uniknęło zakażenia i sami doświadczyli choroby, nie zraziło ich to do pomocy potrzebującym. Nie odmawiamy pomocy żadnej osobie wymagającej opieki, dotyczy to zarówno osób cierpiących z powodu Covid-19, jak i doświadczających innych dolegliwości. Nasze szpitale są otwarte i pozostają do dyspozycji wszystkich, którzy tego potrzebują, w tym pacjentów z podejrzeniem lub stwierdzeniem zakażaniem koronawirusem. Taką wolę wyrażaliśmy od początku i dalej ją podtrzymujemy, ponieważ wierzymy w moc wspólnego działania, które przyczyni się do ograniczenia skutków pandemii – mówi Monika Podziewska, prezes spółki Szpitale Polskie S.A. 

Czytaj także: Lux Med zaszczepi olimpijczyków>>>

Szpitale Polskie SA to organizacja powołana do zarządzania szpitalami realizującymi usługi medyczne w ramach środków publicznych. 

Szpital w Sztumie prowadzi 15 oddziałów, zespół poradni specjalistycznych i pracownie diagnostyczne. Oferuje rehabilitację, posiada także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. 

Natomiast w  szpitalu w Drawsku Pomorskim działa 7 oddziałów, a także poradnie specjalistyczne i pracownie diagnostyczne. 

Obie placówki działają w sieci szpitali. 

Czytaj także: Prywatne placówki pozytywnie ocenione za działalność podczas pandemii>>>