Testy na koronawirusa dostępne w Enel-Med

0
6361

Centrum Medyczne Enel-Med wprowadziło do swojej oferty testy na obecność koronawirusa oraz testy na przeciwciała przeciwko Sars-CoV-2. Oferta skierowana jest przede wszystkim do firm, które zmagają się z problemem zorganizowania powrotu swoich pracowników z pracy zdalnej, ale również do pacjentów indywidualnych.

Firmy mogą wykonać testy zarówno w swoich siedzibach jak i w dedykowanych placówkach Enel-Med.

– Zdajemy sobie sprawę jak dużym wyzwaniem jest powrót pracowników z pracy zdalnej w taki sposób, aby nie narazić nikogo na ryzyko zarażenia koronawirusem. Wielu naszych klientów instytucjonalnych zwracało się do nas z pytaniem czy moglibyśmy im pomoc zaplanować taki proces. Tak zrodził się pomysł przygotowania oferty testów na obecność koronawirusa – tłumaczy Jacek Rozwadowski, prezes Grupy Enel-Med.

Oferta obejmuje zarówno badanie serologiczne tzw. testy kasetkowe, określane jako wstępne badanie przesiewowe, jak również test molekularny. Ten drugi wykonuje się u osób, które w badaniu przesiewowym uzyskały pozytywny wynik, w celu potwierdzenia aktualnego zakażenia.

– Test serologiczny przeznaczony jest dla osób, które nie mają objawów, ale chcą wiedzieć, czy są lub byli zakażeni. Chcą sprawdzić, czy mogą bezpiecznie wrócić do pracy, spotkać się z bliskimi lub kontaktować się z innymi ludźmi – mówi Jacek Rozwadowski.

Badanie serologiczne (test kasetkowy) pozwala identyfikować dwa rodzaje przeciwciał – te świadczące o wczesnej fazie zakażenia, których wykrycie może świadczyć o aktualnie toczącym się zakażeniu (mimo braku jakichkolwiek objawów), oraz te świadczące o przebytym zakażeniu. Badanie wykonywane jest z krwi pobranej z palca pacjenta, a wynik dostępny jest po 10 minutach.

Czytaj także: Enel-Med: umowa ze spółką Diagnostyka>>>

Pacjenci, którzy we wstępnym badaniu przesiewowym uzyskają wynik świadczący o toczącym się zakażeniu, powinni wykonać test molekularny.

– Badanie realizowane jest metodą RT-PCR, która pozwala na identyfikację materiału genetycznego wirusa w układzie oddechowym. Diagnostykę genetyczną zlecamy do wykonania w akredytowanym Laboratorium Analiz Lekarskich, w specjalnie do tego celu wyznaczonej i przygotowanej Pracowni Genetyki. Firmom proponujemy wykonanie wymazów od razu na miejscu. Pacjentów z wynikiem pozytywnym badanych w naszych oddziałach, kierujemy do wskazanych punktów drive-thru uruchomionych przez laboratorium, z którym współpracujemy – tłumaczy Jacek Rozwadowski.

Materiał do badania w tej metodzie stanowi głęboki wymaz z gardła lub nosogardła i jest to – w porównaniu z badaniem serologicznym – bardziej inwazyjna metoda badania. Wynik dostępny jest w ciągu jednego dnia od momentu pobrania materiału.

– Jako pracodawca  również zdecydowaliśmy się przebadać  naszych pracowników administracyjnych testami przesiewowymi przed powrotem do pracy z home office. Zbadaliśmy w ten sposób kilkaset osób z których około 2 procent uzyskało wynik pozytywny. Badania w firmie  wzbudziły duże zainteresowanie tym produktem, a pracownicy dopytywali nas o możliwość testowania swoich rodzin i bliskich. To skłoniło nas do opracowania oferty także dla klientów indywidualnych – tłumaczy Jacek Rozwadowski.