Toruń: Matopat „szpitalem bez bólu”

0
903

Szpital Specjalistyczny Matopat z Torunia otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”. Jest on przyznawany placówkom, które spełniają określone kryteria i przyczyniają się do podniesienia jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Szpital poddał się weryfikacji postępowania przeciwbólowego przeprowadzonej przez organizatorów projektu pod koniec listopada 2015. Certyfikat „Szpital bez bólu” został przyznany placówce na trzy lata, do listopada 2018 roku.

Certyfikat jest przyznawany przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne.

Szpital Specjalistyczny Matopat, chcąc zapewnić swoim pacjentom komfort bezbólowego powrotu do zdrowia po zabiegach operacyjnych, wprowadził wszystkie rekomendacje i wymagania programu  do standardowego postępowania.

Szpital zapewnia, że wszyscy pacjenci placówki są znieczulani w sposób możliwie najlepszy dla nich, dobrany do stanu zdrowia i zabiegu operacyjnego. W trakcie operacji i zaraz po jej zakończeniu, jak i podczas całego pobytu w szpitalu monitorowany jest poziom odczuwanego bólu i dostosowywany jest do niego sposób leczenia przeciwbólowego.

Szpital Specjalistyczny Matopat należy do Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A. Posiada 30 łóżek dla pacjentów. W placówce wykonywane są zabiegi w zakresie chirurgii, ortopedii, ginekologii, neurochirurgii, urologii oraz okulistyki. W ramach szpitala działa przychodnia posiadająca pracownie diagnostyczne (endoskopową, kardiologiczną, USG, RTG, Holter, OCT, laseroterapia) 23 poradnie specjalistyczne.

Szpital Matopat oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kontrakt placówki na rok 2015 miał wartość ponad 6 mln zł. Środki te finansowały głównie leczenie szpitalne w zakresie położnictwa i ginekologii, chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, okulistyki. Na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną było przeznaczone prawie 80 tys. zł., umowa dotyczyła poradni diabetologicznej.