Tuchów: coraz większe zapotrzebowanie na świadczenia rehabilitacyjne

0
643


Dwukrotnie zwiększyła się liczba pacjentów korzystających z dziennika ośrodka rehabilitacji działającego w Wierzchosławicach w ciągu dwóch lat od uruchomienia placówki. Ośrodek oferuje usługi finansowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ośrodek, działający w pobliżu zjazdu z autostrady w Wierzchosławicach, przeżywa prawdziwe oblężenie. Placówka systematycznie rozszerza działalność o nowe rodzaje świadczeń. Jedną z ostatnich nowości jest specjalistyczna metoda kinetic control, która pozwala na kompleksowe spojrzenie na pacjenta,  od diagnostyki po programowanie procesu rehabilitacji.

Wśród nowoczesnych sposobów leczenia, po które sięgają specjaliści w Wierzchosławicach są też zabiegi wykonywane metodą McKenziego, która jest przeznaczona do leczenia i profilaktyki bólów kręgosłupa. Realizowana jest także koncepcja PNF, czyli fizjoterapia dedykowana przywracaniu utraconej  funkcji. Fizjoterapeuci stosują także medycynę ortopedyczną według Cyriax`a, która skupia się na diagnozie oraz zachowawczym leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich narządu ruchu.

Istotna dla zadowolenie pacjentów jest także kompleksowość świadczeń. Sprawia ona, że dla każdej osoby można dobrać najskuteczniejsze metody terapii.

– Od początku staraliśmy się jak największą uwagę poświęcać indywidualnej pracy z pacjentem. To teraz przynosi rezultaty – mówi fizjoterapeutka Anna Piwowarczyk, koordynująca działania wierzchosławickiego Ośrodka . Ponadto w ofercie komercyjnej prócz masaży klasycznych,  sportowych, limfatycznych  i prowadzonych gorącymi kamieniami znalazły się także realizowane bańką chińską, a nawet stemplami ziołowymi.

– Sporą popularnością cieszą się obecnie masaże relaksacyjne i antycellulitowe – dodaje kierownik Oddziału Rehabilitacji CZT Agata Ryś.

Podstawowy cykl terapeutyczny w ośrodku trwa od trzech do sześciu tygodni i obejmuje nie mniej niż pięć zabiegów dziennie. To zazwyczaj świadczenia z zakresu kinezyterapii, magnetoterapii, krioterapii, laseroterapii, elektroterapii, a także masaży wirowych rąk i nóg. Z tej formy leczenia w 2014 roku skorzystało 330 pacjentów.

Placówka realizuje też refundowane świadczenia towarzyszące, z terapeutą zajęciowym lub psychologiem. Wszyscy pacjenci są leczeni pod nadzorem lekarza rehabilitanta i poddawani konsultacji lekarza specjalisty ortopedii. 

Ośrodek w Wierzchosławicach należy do Centrum Zdrowia Tuchów, które powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie. Prowadzi zespół poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Ośrodek Psychoterapii. Prowadzi  placówki w Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Gromniku, Jastrzębi, Jodłowce Tuchowskiej, Siemiechowie, Szerzynach, Wierzchosławicach i Wojniczu. Podstawową opieką zdrowotną placówka obejmuje blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu. Centrum jest prowadzone przez spółkę pracowniczą.