Tuchów: nowe kontrakty Centrum Zdrowia z NFZ

0
840


Kontrakt na świadczenia Ośrodka Rehabilitacji Dziennej Centrum Zdrowia Wierzchosławice jest wyższy o prawie 50 procent od dotychczasowego. Dostęp do rehabilitacji w zachodniej części powiatu tarnowskiego będzie znacznie większy. Nie będzie pogorszenia dostępu do nocnej i świątecznej opieki medycznej.

W przypadku większości świadczeń lecznictwa szpitalnego i rehabilitacji leczniczej realizowanych przez Centrum  Zdrowia Tuchów na najbliższe cztery lata zaplanowano wykonanie podobnej lub nieznacznie większej liczby usług – wynika z rozstrzygnięcia konkursów ogłoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W powiecie tarnowskim w nocy i w dni wolne będzie można nadal uzyskać pomoc w Centrum Zdrowia Tuchów oraz w Wojniczu. Na oddziale chorób wewnętrznych szpitala rodzinnego w Tuchowie o około 2 procent wzrośnie liczba pacjentów, którym można będzie udzielić pomocy.

Więcej będzie także zabiegów na oddziałach ginekologiczno-położnicznych w Tuchowie i w Dąbrowie Tarnowskiej. Oddziały neonatologiczne Centrum Zdrowia Tuchów i Centrum  Zdrowia Dąbrowa Tarnowska zawarły kontrakty na realizację opieki na drugim poziomie referencyjności. Oznacza to, że personel ma większe możliwości monitorowania bezpieczeństwa noworodków, co umożliwia przyjmowanie porodów niestandardowych.

Także Zakład Opiekuńczo – Leczniczy prowadzony przez Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska przeznaczony dla pacjentów, którzy byli leczeni w szpitalu i nie wymagają dalszej hospitalizacji będzie działał na podobnych jak dotychczas zasadach. Zainteresowanie pomocą tego typu jest bardzo duże. Pomimo, że remont przeprowadzony w ZOL przez Centrum Zdrowia po przejęciu prowadzenia placówki powiększył liczbę miejsc nadal na przyjęcie do Zakładu trzeba czekać w kolejce.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi szpital rodzinny w ziemskim powiecie tarnowskim, który zapewnia dostępność świadczeń medycznych dla mieszkańców terenów wiejskich. Takich świadczeń w ubiegłym roku spółka udzieliła w sumie 216 tysięcy. Jest to bardzo istotne na południu powiatu, ze względu na ukształtowanie terenu Pogórza i problemy komunikacyjne, szczególnie w okresie zimowym.

W ciągu dziewięciu lat, od kiedy Centrum Zdrowia przejęło prowadzenie świadczeń od samorządu powiatu tarnowskiego, zakres działalności został powiększony o pięć oddziałów szpitalnych, sześć placówek udzielania podstawowej opieki zdrowotnej i o ponad  trzydzieści poradni specjalistycznych.

Centrum Zdrowia Tuchów jest prowadzone przez spółkę pracowniczą. Placówka nie znalazła się w ogłoszonej pod koniec czerwca 2017 roku sieci szpitali.