Tuchów: ponowna akredytacja dla szpitala

0
834

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, po tym jak kompleksowo oceniło pracę Centrum Zdrowia Tuchów, ponownie przyznało placówce akredytację ministra zdrowia.

W szpitalu, który pomyślnie przeszedł weryfikację, stosowane są procedury dotyczące na przykład zabiegów operacyjnych, stosowania skutecznych środków przeciwbólowych, a nawet reguł sprzątania na oddziałach. 

W praktyce akredytacja świadczy o stosowaniu nowoczesnych procedur leczenia oraz o wysokim poziomie usług. Ubiega się o nią coraz więcej szpitali.

– W trakcie poprzedniej oceny akredytacyjnej Centrum Zdrowia Tuchów w 2013 roku takich placówek w Małopolsce było 11, a obecnie są już 22 – wylicza pełnomocnik do spraw jakości w CZT, naczelna pielęgniarka Jolanta Obrzut.

– Zewnętrznych metod sprawdzania jakości oferowanych świadczeń zdrowotnych jest wiele, akredytacja jest jednak najszersza i najskuteczniejsza – uważa dyrektor medyczny CZT Wojciech Praefort.

Jako lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, który zajmuje się leczeniem bólu, jest on szczególnie zadowolony, że dużą część wymogów akredytacyjnych poświęcono właśnie tej problematyce. Certyfikacja jest przeglądem jakości pracy całego szpitala, dlatego w sumie placówka była oceniana według 220 standardów, które obejmują 15 działów.

– Komisja akredytacyjna obserwowała wszystkie obszary aktywności od zarządzania po szczegóły pojedynczych zabiegów – tłumaczy Jolanta Obrzut. 

– W praktyce uzyskanie akredytacji oznacza duży wysiłek całego zespołu  pracującego w szpitalu – podsumowuje dyrektor Praefort. 

Przyznany certyfikat jest ważny do 1 listopada 2019 roku.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi w Tuchowie zespół poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Ośrodek Psychoterapii. Prowadzi  placówki w Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Gromniku, Jastrzębi, Jodłowce Tuchowskiej, Siemiechowie, Szerzynach, Wierzchosławicach i Wojniczu. Podstawową opieką zdrowotną placówka obejmuje blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Centrum prowadzi także oddziały: neonatologiczny i położniczy oraz ZOL w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej.

Centrum Zdrowia Tuchów jest prowadzone przez spółkę pracowniczą.