Tuchów: telekonsultacje kardiologiczne dla pacjentów

0
913


Centrum Zdrowia Tuchów oferuje pacjentom z przychodni w Wierzchosławicach telekonsultacje w zakresie kardiologii. Jest to możliwe dzięki umowie, którą placówka zawarła z firmą Comarch.  W maju 2016 wprowadzono dla pacjentek Centrum zdalną opiekę położniczą, w ramach której pacjentki badania KTG wykonują w domu.

U lekarza podstawowej opieki zdrowotnej często szukają pomocy pacjenci z nadciśnieniem tętniczym. Przyczyną mogą być problemy natury kardiologicznej. Pacjenci z wiejskich ośrodków mają zazwyczaj mniejsze szanse na skorzystanie z pomocy specjalisty niż mieszkańcy dużych miast. Zdarza się, że nawet jeśli dostają skierowanie  to – z powodu dojazdu, pochłaniającego czas i pieniądze – nie decydują się na wykonanie badania.

Ten problem udało się rozwiązać w Centrum Zdrowia Wierzchosławice dzięki telekonsylium. W tej formie terapii bierze udział lekarz specjalista w dziedzinie kardiologii. Przy wykorzystaniu sprzętu telemedycznego przeprowadza on z pacjentem wywiad na odległość, dokonuje analizy zapisu EKG oraz interpretacji badań dodatkowych. Rezultatem jest ustalenie optymalnego leczenia kardiologicznego.

Nowy rodzaj świadczenia, który jest możliwy dzięki współpracy Centrum Zdrowia Tuchów z firmą Comarch, ułatwia pacjentom zamieszkałym w środowisku wiejskim dostęp do leczenia specjalistycznego, a także umożliwia lekarzom POZ konsultacje trudniejszych przypadków. W sytuacjach, gdy jest im potrzebne wsparcie w postępowaniu z pacjentem, zapewnia je wykwalifikowany zespół specjalistów. Sami lekarze POZ także uczestniczą w konsultacjach. Dodatkową korzyścią jest zatem  upowszechnienie nowatorskich metod konsultowania chorych i wykorzystywania współczesnych technik komunikacji. 

Możliwość realizacji nowych świadczeń, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, istnieje od kilku miesięcy. Specjalne zarządzenie w tej sprawie, dotyczące świadczeń kontraktowanych odrębnie, wydał prezes NFZ pod koniec 2015 roku i to właśnie Małopolska jako pierwszy region w kraju wprowadziła zdalne porady lekarskie.

Centrum Zdrowia Tuchów prowadzi w Tuchowie zespół poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Ośrodek Psychoterapii. Prowadzi  placówki w Biadolinach Radłowskich, Bruśniku, Ciężkowicach, Gromniku, Jastrzębi, Jodłowce Tuchowskiej, Siemiechowie, Szerzynach, Wierzchosławicach i Wojniczu. Podstawową opieką zdrowotną placówka obejmuje blisko 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Centrum prowadzi także oddziały: neonatologiczny i położniczy oraz ZOL w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. Centrum Zdrowia Tuchów jest prowadzone przez spółkę pracowniczą.