Ustawa o medycynie laboratoryjnej opublikowana w Dzienniku Ustaw
9 listopada 2022 w Dzienniku Ustaw RP została opublikowana ustawa o medycynie laboratoryjnej, która określa zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, zawodu diagnosty laboratoryjnego a także nadzoru i kontroli medycznych laboratoriów diagnostycznych.
Zgodnie z przepisami ustawy osobami uprawnionymi do samodzielnego wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w laboratoriom są: diagnosta laboratoryjny oraz lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu oraz specjalizację I lub II stopnia w dziedzinie analityki lub w dziedzinie mikrobiologii lub w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej lub lekarz posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie mikrobiologii i serologii lub lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej lub tytuł specjalisty w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.
Za wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego uważa się między innymi prowadzenie działalności dydaktycznej na uczelniach prowadzących studia na kierunku analityka medyczna oraz badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, zatrudnienie w podmiocie leczniczym na stanowisku administracyjnym, na którym wykonuje się czynności związane z przygotowywaniem, organizowaniem lub nadzorem nad udzielaniem świadczeń zdrowotnych czy też zatrudnienie w podmiotach zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
Ustawa określa, że kierownikiem laboratorium może być osoba uprawniona do samodzielnego wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, która posiada tytuł specjalisty w co najmniej jednej dziedzinie specjalizacji zgodnej z profilem laboratorium, zatrudniona na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
Ustawa daje możliwość wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jako indywidualna praktyka diagnosty laboratoryjnego, indywidualna praktyka diagnosty laboratoryjnego wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z tym podmiotem, a także w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki partnerskiej jako grupowa praktyka diagnostów laboratoryjnych.
Diagnostyka partnerem raportu dotyczącego wsparcia seniorów
Z przepisów wynika, że diagnosta laboratoryjny ma obowiązek doskonalenia zawodowego, poprzez samokształcenie oraz udział w kursach specjalistycznych, realizowanych także za pośrednictwem sieci internetowej. Diagności będą mogli wykorzystać do sześciu dni roboczych płatnego urlopu szkoleniowego.
Ustawa zawiera także zasady organizacji i działania samorządu diagnostów laboratoryjnych.
Większość przepisów ustawy wejdzie w życie 9 grudnia 2022, z wyjątkiem kilku punktów, które weszły w życie 10 listopada 2022, oraz tych, które wejdą w życie po 12 miesiącach od publikacji dokumentu.