Uwagi Pracodawców RP do projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Lux Med Onkologia, Szpital Szamocka
Pracodawcy RP popierają zmiany organizacyjne, które przyczyniają się do poprawy organizacji opieki oraz dostępności do świadczeń, jak również do poprawy alokacji zasobów finansowych. Uważają jednak, że zaproponowany w trakcie trwania pilotażu projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wzbudza wiele kontrowersji a nawet zaprzecza idei pilotażu.
– Widzimy potrzebę tworzenia rozwiązań w zakresie opieki koordynowanej i kompleksowej. Mieliśmy też nadzieję, że po zakończeniu aktualnie realizowanego przez resort zdrowia pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej będzie przestrzeń na analizę jego realizacji oraz debatę publiczną, która pozwoli zdecydować o kształcie przyszłych rozwiązań w obszarze opieki onkologicznej. Z przykrością jednak musimy stwierdzić, iż zaproponowany w trakcie trwania pilotażu projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wzbudza całą masę kontrowersji, jak również zaprzecza idei samego pilotażu – czytamy w piśmie Pracodawców RP skierowanym do Sławomira Gadomskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Zgodnie z założeniami pilotażu zawartymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z 13 grudnia 2018 roku w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej (Dz. U. poz. 2423, z późn. zm.) ocena opieki nad pacjentem w ramach sieci miała przebiegać w oparciu o 35 mierników oraz 13 wskaźników. Bez analizy doświadczeń wyniesionych z pilotażu nie da się tworzyć zmian w systemie organizacji opieki, a szczególnie w tak trudnym obszarze, jakim jest onkologia.
Uwagi Pracodawców RP dotyczą między innymi zapisów zawartych w projekcie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, które są sprzeczne z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ponieważ odbierają możliwość realizowania diagnostyki i leczenia nowotworów lekarzom udzielającym świadczeń w podmiotach, które nie zostaną zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej.
Czytaj także: Opublikowano projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej >>>
Zapisy te są także sprzeczne z ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej, z której wynika, że lekarz POZ w ramach koordynacji inicjuje lub kontynuuje postępowanie diagnostyczno-lecznicze w zakresie onkologii.
Ustawa o KSO jest także sprzeczna z ustawą o działalności leczniczej, ponieważ ogranicza zakres prowadzonej diagnostyki i leczenia w podmiotach, które nie zostały zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej.
Ustawa nie przewiduje także finansowania ogromnej liczby świadczeń w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych przez ministra zdrowia, profilaktycznych programów zdrowotnych finansowanych przez NFZ, świadczeń odrębnie kontraktowanych, rehabilitacji leczniczej, opieki długoterminowej, opieki paliatywnej i hospicyjnej, leczenia stomatologicznego oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, pomimo że stanowią one integralne elementy kompleksowej opieki onkologicznej.
Pracodawcy RP liczą na to, że dyskusja na temat Pilotażu KSO, którą zaplanowano na 29 listopada 2021 roku w ramach posiedzenia Doraźnego Zespołu Problemowego ds. Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego, stanowi dopiero wstęp do dyskusji nad przyszłym kształtem polskiej onkologii.
Pismo Pracodawców RP z uwagami na temat projektu ustawy dostępne jest tutaj >>>