Warsaw Genomics zbada pracowników Uniwersytetu Warszawskiego

0
125

Warsaw Genomics wykona badania na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2 u pracowników i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego. Testy, finansowane przez uczelnię, będą realizowane od 29 czerwca do 28 sierpnia 2020.

– Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć profesjonalną diagnostyką w kierunku koronawirusa Uniwersytet Warszawski. Mamy nadzieję, że dostępność badań wśród społeczności uniwersyteckiej przyczyni się do ograniczenia ryzyka zakażeń, a jednocześnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa pracowników akademii – mówi prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski, współzałożyciel Warsaw Genomics.

Badania będą przeprowadzane w dwóch klasach: IgM oraz IgG. Badanie przeciwciał w klasie IgG daje odpowiedź, czy badana osoba chorowała na COVID-19, a tym samym czy nabyła odporność. Obecność przeciwciał chroni od zakażenia. Według aktualnych doniesień naukowych nie wiadomo jednak przez jak długi czas. Badanie obecności przeciwciał wymaga pobrania od pacjenta próbki krwi, która następnie jest testowana, aby ustalić czy organizm wytworzył przeciwciała przeciwko wirusowi.

– W odróżnieniu od szybkich, tzw. testów „kasetkowych”, badanie realizowane w laboratorium charakteryzuje się wysoką czułością oraz swoistością i jest jedynym rekomendowanym badaniem serologicznym – wyjaśnia dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics.

W maju 2020 Warsaw Genomics uruchomił program badań przesiewowych, wspierający pracodawców w organizowaniu bezpiecznych powrotów do pracy, umożliwiając realizację testów w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 pacjentom indywidualnym i pracodawcom metodą molekularną (RT-PCR w czasie rzeczywistym).

Czytaj także: Kolejne prywatne laboratoria na liście Ministerstwa Zdrowia>>>

Od marca 2020 spółka realizowana testy w kierunku SARS-CoV-2, które finansowane były przez Koalicję firm wspierających walkę z koronawirusem. Od 15 kwietnia 2020 finansowanie testów przejęło Ministerstwo Zdrowia, wtedy placówka znalazła się na liście uprawnionych laboratoriów.

Zespół Warsaw Genomics tworzą lekarze i naukowcy, których celem jest stworzenie testów genetycznych, dzięki którym można znaleźć w genomie człowieka błędy odpowiedzialne za powstawanie chorób.

Firmę prowadzi Warsaw Genomics sp. z o.o. sp. k., zarząd spółki z o.o. tworzą – dr hab. med. Anna Wójcicka, genetyk, prezes zarządu, oraz prof. dr hab. med. Krystian Jażdżewski, lekarz chorób wewnętrznych, endokrynolog, onkogenetyk, członek zarządu, współzałożyciele i właściciele.

Siedziba spółki znajduje się w Warszawie przy ulicy Kiwerskiej 33A.