Warszawa: w Szpitalu Mazovia będzie działał robot da Vinci

0
394

W warszawskim Szpitalu Mazovia trwa instalacja i prace nad wdrożeniem do praktyki chirurgicznej robota da Vinci. W Polsce są tylko dwa takie roboty: we Wrocławiu, gdzie wykonano pierwszy zabieg w 2010 roku, oraz od 2016 roku – w Toruniu.

Urządzenia te są jednak wykorzystywane w ograniczonym zakresie, głównie do prac naukowych, ponieważ Polska jest jedynym unijnym krajem, w którym zabiegi z użyciem robota da Vinci nie są refundowane przez NFZ.

Robot medyczny da Vinci zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych, precyzyjnych, małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych na drodze laparoskopii, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, na przykład w dolnej części jamy brzusznej, został wprowadzony przez amerykańską firmę Intuitive Surgical w 1999 roku.

Robot składa się z czterech ramion, w tym kamery, stanowiących przedłużenie rąk chirurga, oraz konsoli, na której pod kontrolą obrazu 3D nawet w dwudziestokrotnym powiększeniu operator steruje zdalnie narzędziami.

Szczególne zastosowanie robot znalazł w zabiegach urologicznych, między innymi w prostatektomii radykalnej wykonywanej z powodu raka prostaty. Zabieg taki charakteryzuje wysoka precyzja preparowania (eliminacja drżenia rąk), mniejsza możliwość powikłań, mniejsza utrata krwi, krótszy okres rekonwalescencji, zachowanie i szybszy powrót trzymania moczu, większe szanse na zachowanie potencji i krótszy czas odzyskania funkcji seksualnych.

Obecnie na świecie pracuje ponad 2000 robotów – w USA ponad  1350, w Europie we Włoszech 56, w Niemczech 50, we Francji 46, w Czechach  i Rumuni po 9.

W Stanach Zjednoczonych otwarte i laparoskopowe operacje prostatektomii stanowią zaledwie 13 procent wszystkich zabiegów. Pozostałe 87 procent to operacje przeprowadzane przy udziale robota da Vinci.

Szpital Mazovia wykonał od 2013 roku ponad 300 prostatektomii radykalnych otwartych i prawie 400 laparoskopowych.

Placówka działa na warszawskim Natolinie przy Alei Komisji Edukacji Narodowej od 2009 roku. Oferuje pełny zakres diagnostyki i leczenia zabiegowego chorób z zakresu urologii. Szpital składa się z części ambulatoryjnej, pracowni diagnostycznych, oddziału urologii oraz bloku operacyjnego.

Szpital oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane przez NFZ. Wartość kontraktu w roku 2017 wynosi 6,3 mln zł. Środki te finansują leczenie szpitalne w zakresie urologii oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w zakresie ginekologii i urologii.