Wejdą w życie standardy leczenia bólu
24 lutego 2023 wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące standardów leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych. Podmioty wykonujące działalność leczniczą w zakresie leczenia bólu mają 6 miesięcy na dostosowanie się do jego wymogów.
Standardy leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych to efekt współpracy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Fundacji Eksperci dla Zdrowia z ministrem zdrowia.
Rozporządzenie wprowadza skale stosowane do oceny natężenia bólu, takie jak skala numeryczna, obrazkowa, słowna oraz wzrokowo-analogowa. Pacjent określa także jak ból wpływa na poszczególne elementy jego życia (sen, nastrój, praca zawodowa, codzienne funkcjonowanie).
Rozporządzenie zawiera także opis sposobu monitorowania bólu poprzez ocenę jego natężenie oraz innych elementów takich jak osiągnięta poprawa, występowanie działań niepożądanych, skuteczność ich likwidacji, zastosowania się pacjenta do zaleceń oraz jego satysfakcji z zastosowanego leczenia.
Pierwszym elementem standardu jest ocena bólu przez wywiad lekarski i badania. Wywiad powinien koncentrować się na przyczynach i natężeniu bólu (z użyciem zawartych w rozporządzeniu skal), charakterze i okolicznościach jego występowania, dotychczasowym leczeniu, dolegliwościach wynikających z bólu oraz ich wpływie na jakość życia.
Szpital Medicover z innowacyjnym leczeniem drżenia samoistnego i drżennej postaci choroby Parkinsona
Do historii choroby pacjenta, zgodnie z nowym rozporządzeniem, musi być dołączona karta oceny natężenia bólu. Jest to obligatoryjny element dokumentacji medycznej. Wywiad z pacjentem będzie więc bardziej szczegółowy i odnotowany w dokumentacji medycznej.
W poradni leczenia bólu stosuje się metody terapeutyczne, mające na celu uśmierzenie bólu, z wyjątkiem tych, które możliwe są do zastosowania w leczeniu szpitalnym.
Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 9 lutego 2023 roku (poz. 271).