Wzrost przychodów Grupy Centrum CBT
Centrum Medyczne CBT
Grupa Centrum CBT, prowadząca sieć 16 placówek medycznych o profilu psychologiczno-psychoterapeutycznym, psychiatrycznym oraz szkołę psychoterapii zanotowała w 2022 roku ponad 40-procentowy wzrost przychodów i pozyskała inwestora.
Centrum CBT powstało w 2000 roku i tworzy sieć ośrodków działających w sześciu miastach w Polsce – w Gdyni, Gdańsku, Łodzi, Warszawie, Legionowie i Otwocku, ukierunkowanych na kompleksowe wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wzrost skali działalności Grupy jest wynikiem rosnących potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego. W Polsce pod 6 mln osób w wieku produkcyjnym doświadcza zaburzeń psychicznych. Do tego dochodzą rosnące potrzeby w zakresie opieki psychicznej wśród dzieci, młodzieży i seniorów.
– Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania są jedną z najważniejszych przyczyn utraconych lat życia w zdrowiu. Z powodu słabej dostępności świadczeń duża część osób z zaburzeniami psychicznymi nie otrzymuje pożądanego leczenia, albo jest ono zbyt późno rozpoczęte. Przyszłość opieki w obszarze zdrowia psychicznego będzie nieuchronnie kształtowana przez stałe zwiększanie wydatków, wynikające z rosnącej skali potrzeb pacjentów. Grupa Centrum CBT obecnie odpowiada za opiekę nad grupą około 100 tysięcy pacjentów i ich rodzin – mówi Joanna Szyman, prezeska zarządu Grupy Centrum CBT.
Pod koniec 2022 roku Grupa Centrum CBT pozyskała inwestora. To inwestor prywatny, wspierający zaangażowane społecznie projekty. Funkcję prezesa Grupy Centrum CBT objęła Joanna Szyman.
– W ciągu kilku najbliższych lat zamierzamy istotnie rozwinąć sieć o około 10 placówek. Będziemy koncentrować się na największych miastach. Przede wszystkim chcemy otwierać własne placówki, ale nie wykluczamy innej formy rozwoju, w tym na drodze fuzji i przejęć. Będziemy również rozwijać oddziały szkoły psychoterapii – dodaje Joanna Szyman.
Wydatki na psychiatrię i leczenie uzależnień w Polsce stanowią dziś zaledwie 3 procent wydatków NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej. Jednym z kluczowych obszarów wymagających wsparcia jest kształcenie kadr. W Polsce jest zaledwie około 4,3 tys. psychiatrów wykonujących zawód. Jeszcze mniej, bo zaledwie 455 wykonujących zawód specjalistów mamy w dziedzinie psychiatrii dziecięcej. W systemie brakuje nie tylko lekarzy, ale również psychoterapeutów i psychologów. Grupa Centrum CBT zatrudnia ponad 300 ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego.
Allenort dołącza do MindHealth
W placówkach Grupy Centrum CBT leczenie oraz wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne znajdują pacjenci zmagający się z chorobami psychicznymi oraz zaburzeniami neurorozwojowymi takimi, jak ADHD i zaburzenia ze spektrum autyzmu, zaburzeniami nastroju, lękowymi, odżywiania, tikami, uzależnieniami, w tym behawioralnymi, oraz innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego, wymagającymi profesjonalnej opieki.
Świadczenia w poradniach Centrum CBT są dostępne zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ.
W ramach kontraktu NFZ, Grupa Centrum CBT zapewnia wsparcie dzieciom i młodzieży doświadczającym zaburzeń psychicznych, a także ich rodzinom, w systematycznie otwieranych od kwietnia 2020 roku Ośrodkach Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej Centrum CBT, finansowanych ze środków NFZ. Grupa prowadzi ich 14.
Poza tym na terenie województwa mazowieckiego działa Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, gdzie małoletni pacjenci mają dostęp również do lekarzy psychiatrów w ramach NFZ.
Grupa Centrum CBT prowadzi także Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, która szkoli obecnie ponad 536 studentów.