Zagrożona działalność Centrum Radioterapii Amethyst w Zgorzelcu

0
145

Radiology Therapeutic Center Poland, właściciel Centrum Radioterapii Amethyst  w Zgorzelcu, zapowiedział, że 30 kwietnia 2019 roku jednostka ta zakończy działalność, o ile Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ nie ogłosi do tego czasu konkursu na udzielanie świadczeń z zakresu radioterapii.

Wystosowano także pismo do dyrektora Wielospecjalistycznego Szpitala w Zgorzelcu, w którym zapowiadane jest przeniesienie sprzętu oraz zaprzestanie działalności w podanym terminie.

Czytaj także: Potrzebne jest partnerstwo sektora publicznego i prywatnego>>>

Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes zarządu Radiology Therapeutic Center Poland podkreśla w liście, że decyzja w sprawie zakończenia działalności Centrum przychodzi z trudem.

– Od początku spotkaliśmy się z wielką otwartością na współpracę i wsparciem lokalnej społeczności – czytamy w liście – liczyliśmy, że wspólnie ze szpitalem będziemy mogli dostarczyć chorym wysoką jakość terapii blisko ich miejsca zamieszkania. Niestety wobec braku działań płatnika publicznego, jak również przesłanek pozwalających oczekiwać zmiany obecnej sytuacji, podjęcie innej decyzji niż wskazanej powyżej mogłoby zostać odebrane jako działanie wbrew interesowi spółki.

Wybudowanie i wyposażenie Centrum Radioterapii Amethyst kosztowało ponad 60 mln zł.

Starania na rzecz powstania ośrodka rozpoczęły się w 2014 roku od podpisania umowy dzierżawy gruntu, na którym miało powstać Centrum. Budowa rozpoczęta w 2016 roku, a skończyła się w styczniu 2018.

Po uzyskaniu pozwoleń na użytkowanie obiektu oraz wymaganych zgód od roku placówka mogłaby przyjmować pacjentów. Od tego czasu szpital w Zgorzelcu zabiegał o zawarcie umowy z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na realizację świadczeń z zakresu radioterapii. Dzięki temu mieszkańcy z powiatu zgorzeleckiego oraz regionu uzyskaliby możliwość kompleksowego leczenia onkologicznego.

W październiku 2018 roku stowarzyszenie „Amazonek” oraz pacjentów z chorobą nowotworową rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie, uzyskując poparcie ponad ośmiu tysięcy mieszkańców Zgorzelca oraz pobliskich miast i miejscowości. W działanie zaangażowali się samorządowcy, przedsiębiorcy a nawet straż pożarna i policja. Prawie tysiąc kolejnych osób podpisało petycję dostępną w internecie.

W połowie listopada 2018 jednostka przyjęła pierwszych pacjentów, pomimo braku kontraktu. Środki na świadczenia zostały zabezpieczone przez zarząd powiatu.

Czytaj na ten temat: Zgorzelec: Centrum Radioterapii Amethyst przyjmuje pacjentów>>>

Amethyst  Radiotherapy to międzynarodowa sieć ośrodków medycznych, specjalizujących się w radioterapii, które działają we Francji, Rumunii, Austrii i Włoszech. W Polsce od grudnia 2013 roku funkcjonuje Centrum Radioterapii Amethyst – nowoczesny ośrodek działający w ścisłej współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. Rocznie leczy się tam ponad 2,5 tysiąca pacjentów onkologicznych.