Zakończyły się negocjacje lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z Ministerstwem Zdrowia

0
792


W środę 7 stycznia 2015 rano, po kilkunastu godzinach rozmów zakończyły się negocjacje ministra zdrowia z lekarzami Porozumienia Zielonogórskiego. W wyniku rozmów uzgodnione zostały warunki finansowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 roku.

Jeden z warunków dotyczył tego, że gabinety lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim będą otwarte od  7 stycznia 2015 roku, był to warunek, pod jakim lekarze POZ mogli zachować deklaracje pacjentów. Zostało to wprowadzone w życie i gabinety lekarskie POZ od 7 stycznia 2015 w 12-tu województwach, w których nie funkcjonowały, zostały otwarte.

Kwota dodatkowego finansowania lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej pozostała na poziomie 1,1 mld zł (zamiast oczekiwanych przez PZ 2 mld). Utrzymany został natomiast system finansowania motywacyjnego w POZ oraz sprawozdawczość w POZ. Zniesiona została natomiast waga 3,0 dla pacjentów z cukrzycą i cierpiących na schorzenia układu krążenia.

Stawka kapitacyjna na pacjenta wyniesie 136,80 zł, od sierpnia 2015 – 142 zł, a od września 2015 – 142 zł, natomiast po osiągnięciu określonego wskaźnika liczby wykonywanych badań dodatkowych stawka wzrośnie do 144 zł.

Na poziomie 1:15 pozostał czujności onkologicznej dla lekarzy POZ. Pacjenci nie będą płacić za „przekroczenie progu przychodni”. Minister nie zgodził się także na 20 dni roboczych wolnych od pracy w POZ.

Minister zdrowia przychylił się do postulatu Porozumienia Zielonogórskiego, aby w resorcie powstał zespół, który będzie analizował, w jaki sposób pakiet onkologiczny będzie wprowadzany w życie i proponował ewentualne korekty.