Zgorzelec: trwa instalacja akceleratorów w Centrum Amethyst

0
352


W Zgorzelcu, w powstającym Centrum Radioterapii Amethyst, rozpoczęła się instalacja akceleratorów. Trwają także prace wykończeniowe budynku. Placówka powstaje  przy Wielospecjalistycznym Szpitalu.

Instalacja dwóch najnowocześniejszych akceleratorów firmy Elekta rozpoczęła się w pierwszym tygodniu sierpnia i potrwa do października 2017.

Akceleratory (inaczej nazywane przyspieszaczami liniowymi) to urządzenia, w których pacjenci bezpośrednio poddawani są terapii promieniowaniem jonizującym. Zlokalizowane będą w zabezpieczających przed promieniowaniem bunkrach, które są już gotowe.

Trwają jeszcze prace instalacyjne obejmujące wentylację i chłodzenie tej kluczowej części budynku. Docelowo Centrum Radioterapii Amethyst będzie wyposażone w trzy akceleratory oraz nowoczesny tomograf komputerowy.

W placówce rozpoczęła się też rekrutacja zespołu medycznego, który będzie pracował w ośrodku. Wśród personelu znajdą się lekarze radioterapeuci, fizycy medyczni, technicy elektroradioterapii i pielęgniarki. We wrześniu 2017 rozpoczną się pierwsze szkolenia.

Uruchomienie Centrum Radioterapii w Zgorzelcu ma duże znaczenie dla pacjentów ze Zgorzelca, Bogatyni, Zawidowa, Nowogrodźca, Węglińca, którzy jeszcze w 2017 roku będą mogli poddawać się terapii w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania. Wielospecjalistyczny Szpital w Zgorzelcu będzie dzięki  temu prowadził kompleksowe, pełnoprofilowe leczenie onkologiczne, a chorzy będą leczeni w jednym miejscu.

Sieć Amethyst od grudnia 2013 roku prowadzi ośrodek radioterapii w Krakowie, na terenie Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera.

Amethyst Radiotherapy to międzynarodowa sieć ośrodków medycznych, specjalizujących się w terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii. Koncepcja sieci zakłada połączenie kompetencji lekarzy, fizyków medycznych i techników z nowoczesnym sprzętem i technologiami medycznymi.

RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji sieci Amethyst w Polsce. Jej właścicielem jest holding medyczny Amethyst Radiotherapy Ltd, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Francji.