Złote Medale targów SALMED 2012

0
1252

Telemonitor, waga, aparaty ultrasonograficzne, łóżka szpitalne, system terapii odleżynowej, a także tłumacz języka migowego i Indywidualne Konto Zdrowotne to produkty nagrodzone Złotym Medalem MTP podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED.

Złoty Medal MTP (Złoty Eskulap) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych nagród na polskim rynku, która jest przyznawana po ocenie ekspertów innowacyjnym produktom najwyższej jakości, odpowiadającym szeregu kryterium, wytworzonym w oparciu o najwyższej klasy technologie.
Spośród wszystkich produktów zgłoszonych do konkursu o Złoty Medal (Złoty Eskulap) na targach SALMED 2012 Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. med. Jana Pawlaczyka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu uhonorował 12 produktów. Wszystkie przyznane Złote Medale MTP (Złoty Eskulap) są nagrodami równoważnymi.

Do tegorocznych laureatów targów należą:

Inteligentne łóżko z bezinwazyjnym systemem pomiaru funkcji życiowych i systemem monitorującym bezpieczeństwo pacjenta MULTICARE Linet SPOL s.r.o. Zgłaszającym była firma Konkret Dagmara Fik, Marcin Mazurkiewicz sp. j. Chełmno

Telemonitor MediSTATION Optimal, z firmy ASPEL S.A., Zabierzów

Indywidualne Konto Zdrowotne w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia OSOZ KAMSOFT S.A., Katowice.
Konto to pozwala na gromadzenie historii zdrowia pacjenta tj. informacji o wizytach lekarskich, wystawionych i zrealizowanych receptach, skierowaniach na badania, czy wynikach badań laboratoryjnych. Posiadacz konta ma możliwość samodzielnego wprowadzania zapisów o zdrowiu. Zgromadzone dane mogą być udostępniane lekarzowi w trakcie wizyty lekarskiej, niezależnie od miejsca pobytu i z wykorzystaniem Internetu. Posiadanie konta wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa leczenia, dzięki możliwości automatycznej kontroli interakcji i uczuleń w placówkach medycznych i aptekach współpracujących z OSOZ. Gromadzenie i udostępnianie danych na koncie odbywa się w sposób autoryzowany poprzez użycie Karty Zdrowia Pacjenta.

Elektroniczna dmuchawka – platforma i urządzenie wspomagające terapię mowy, Politechnika Gdańska, Wydział Elektroniki , Telekomunikacji i Informatyki, Katedra Inżynierii Biomedycznej, Gdańsk

I-Waga – urządzenie wspomagające proces nadzorowania osób z problemami krążeniowymi, Politechnika Gdańska, Wydział Elektroniki , Telekomunikacji i Informatyki,  Katedra Inżynierii Biomedycznej, Gdańsk
Jest to waga łazienkowa rozbudowana o układy mierzące masę ciała i jego kompozycję (ilość tkanki tłuszczowej, ilość wody, itp.), a także elektryczną czynność serca (elektrokardiografia – EKG) oraz poziom saturacji krwi tlenem – SaO2. I-waga wyposażona jest w łącze bezprzewodowe, za pomocą którego dane przesyłane są np. do komputera, laptopa, tabletu. Umożliwia to gromadzenie danych oraz ich późniejsze analizy. Przekroczenie dopuszczalnych wartości może być sygnalizowane alertem przesyłanym także do odpowiednich osób, opiekunów, lekarzy w postaci e-maili lub smsów. Rozwiązanie powstało w ramach projektu DOMESTIC – Domowy asystent osób starszych i chorych, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

System terapii antyodleżynowej- ClinActiv® Plus MCM
HILL-Rom Industries S.A, Francja, Zgłaszającym była firma Richter Med S.A., Warszawa

Ultrasonograf Sonix Tablet z systemem Naprowadzania i Pozycjonowania igły Biopsyjnej SonixGPS
ULTRASONIX MEDICAL CORPORATION, Kanada. Produkt zgłosiła firma TRIMED sp. z o.o., Kraków

Ultrasonograficzne urządzenie diagnostyczne PROSOUND F75
HITACHI ALOKA MEDICAL, Ltd., Japonia. Urządzenie zgłosiła firma MIRO sp. z o.o., Warszawa

System ultrasonograficzny LOGIQ E9
GE MEDICAL SYSEMS ULTRASOUND, Warszawa

toktutok – tłumacz języka migowego On Line
Mobitoki sp. z o.o., Warszawa
Usługa oferowana przez to urządzenie polega na tłumaczeniu na żywo rozmowy z osobą niesłyszącą za pośrednictwem tłumacza dostępnego przez Internet. Wystarczy kamera, komputer z dostępem do Internetu oraz tłumacze, którzy pełnią dyżur w godzinach pracy instytucji publicznych. Działanie systemu jest proste i przyjazne. Wideokonferencja między tłumaczem a osobą niesłyszącą odbywa się z wykorzystaniem nowego rozwiązania technologicznego dostarczanego przez Vidyo. Połączenia są szyfrowane, dzięki czemu nie ma zagrożenia przechwycenia poufnych danych, które pojawić się mogą w rozmowie. Ponadto wykorzystana technologia przekazywania danych zapewnia najwyższą jakość obrazu.

Łóżko VERTICA
Joh. Stiegelmeyer GmbH & Co. KG, Niemcy. Produkt zgłosiła firma STOLTER sp. z o.o., Stolno

Łóżko ELVIDO BREVO
Joh. Stiegelmeyer GmbH & Co. KG, Niemcy. Produkt zgłosiła firma STOLTER sp. z o.o., Stolno