Żory: nowoczesny zabieg ortopedyczny w Sport Klinice

0
779


11 lipca 2014 roku w Sport Klinice w Żorach odbył się nowatorski zabieg operacyjny wypełnienia ubytków chrzęstnych w stawie kolanowym metodą artroskopową z użyciem preparatu kolagenowego. Operatorem zabiegu był profesor Ulrich Schneider z Niemiec.

Była to pokazowa operacja dla ortopedów Sport Kliniki, przedstawicieli firmy Amedrix z Niemiec (producenta preparatu)  oraz lekarzy z Czech, Łotwy, Rumunii, Kosowa, Albanii, Rosji i Grecji. Efekty operacji będą sukcesywnie kontrolowane przez lekarzy Sport-Kliniki rezonansem magnetycznym, jako jedyną metodą diagnostyczną, która umożliwia skutecznie obserwować regenerację chrząstki.

ChondroFiller jest nowatorskim, bezkomórkowym, kolagenowym implantem służącym autoregeneracyjnemu leczeniu uszkodzeń chrząstki stawowej. Występuje w postaci płynnej stosowanej do zabiegów artroskopowych oraz w postaci krążków żelowych, stosowanych w zaopatrywaniu ubytków chrząstki w zabiegach z otwarciem stawu. Badania wykazały, że ta unikalna kolagenowa matryca oferuje optymalne warunki dla przerostu chrząstki i komórek macierzystych. Autoregeneracja jest stymulowana, co pozwala uzyskać wysokiej jakości chrząstkę szklisto-podobną.

ChondroFiller pozwala na leczenie wad spowodowanych urazami bądź zwyrodnieniami. Zabieg ten jest skuteczny i łagodny w dla stawów. Szczególnie wczesne leczenie mniejszych wad zapobiega powstawaniu poważnych uszkodzeń wtórnych, których jedyną metodą leczenia jest endoprotezoplastyka.

Terapia implantem ChondroFiller nie jest tak kosztowna jak hodowla i przeszczep chrząstki, a jednocześnie wydaje się bardziej skuteczna od szeroko stosowanej obecnie mikrofrakturacji ubytków chrzęstnych w stawach. Ze wzglądu na brak refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, terapia ChondroFillerem będzie dostępna w Sport-Klinice w ramach procedur pełnopłatnych dla pacjenta.

Sport Klinika to dziś jeden z największych w Polsce ośrodków specjalizujących się w leczeniu schorzeń i urazów narządu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem urazów sportowych. Placówka powstała w 2002 roku. Jej specjalnością są małoinwazyjne zabiegi operacyjne metodą artroskopową, a w szczególności zabiegi rekonstrukcyjne i naprawcze stawu kolanowego i ramiennego. W szpitalu przeprowadzane są operacje refundowane przez NFZ oraz zabiegi komercyjne. Ośrodek od lat współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

W roku 2013 w Sport Klinice otwarty został nowy kompleks medyczny, składający się z Centrum Diagnostyki Obrazowej prowadzonego przez firmę Helimed oraz szpitala specjalizującego się w leczeniu schorzeń i urazów narządu ruchu.