Żory: otwarcie Centrum Diagnostycznego w Sport Klinice

0
1166


27 czerwca 2013 roku w Sport Klinice w Żorach otwarty został nowy kompleks medyczny, składający się z Centrum Diagnostyki Obrazowej prowadzonego przez firmę Helimed oraz szpitala specjalizującego się w leczeniu schorzeń i urazów narządu ruchu.

Dzięki tej inwestycji ponad 350 tysięcy mieszkańców południowo-zachodniej części województwa śląskiego zyskało dostęp do nowoczesnej i kompleksowej diagnostyki.  Do tej pory żeby wykonać badanie rezonansu magnetycznego lub tomografię komputerową mieszkańcy Żor lub Wodzisławia Śląskiego musieli jechać 40 km do najbliższych ośrodków diagnostycznych w Katowicach, Sosnowcu lub Bielsku-Białej.

Nowy ośrodek Helimed Diagnostic Imaging przy ulicy Bankowej 2 zajmuje 716 m kw. Pacjenci znajdą w nim kompleksową diagnostykę począwszy od USG, RTG, po rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Pomoc w diagnostyce w żorskim ośrodku uzyskają między innymi pacjenci cierpiący na nowotwory, schorzenia układu kostno-stawowego, choroby neurologiczne, pacjenci z chorobami układu pokarmowego. W sumie, jak szacują przedstawiciele firmy Helimed, rocznie badanych będzie tutaj ponad 30 tysięcy osób, głównie z powiatów żorskiego, rybnickiego, wodzisławskiego i jastrzębskiego.

Utworzeniu nowego Centrum Diagnostycznego towarzyszyła także rozbudowa Sport-Kliniki. Ośrodek, od lat specjalizujący się w leczeniu urazów i schorzeń układu ruchu z wykorzystaniem małoinwazyjnych technologii artroskopowych, został powiększony o nowy oddział  z 16-oma dodatkowymi łóżkami oraz zapleczem zabiegowym i pooperacyjnym. Dzięki temu Sport-Klinika dysponuje teraz 41 łóżkami. W nowym skrzydle powstały 4 sale jednoosobowe i 6 dwuosobowych. Zdaniem przedstawicieli szpitala rozbudowa umożliwi zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii artroskopowej o 20 procent. Dzięki nowoczesnej pracowni diagnostycznej Helimed możliwe jest wykonywanie w ośrodku skomplikowanych zabiegów, w tym pionierskich operacji, między innymi wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego z wykorzystaniem technologii Visionaire.

Cały kompleks obejmujący Sport Klinikę oraz Centrum Diagnostyczne Helimed w Żorach zajmuje obecnie pomieszczenia o powierzchni ponad 4,5 tysięcy m kw.

Helimed Diagnostic Imaging powstał w 1998 roku, kiedy uruchomiono pierwszą na Śląsku pracownię tomografii komputerowej w Szpitalu Kolejowym w Katowicach. W kolejnych latach Helimed otwierał nowe pracownie diagnostyczne w kolejnych lokalizacjach. Obecnie jest to największa sieć diagnostyczna w województwach: śląskim i opolskim i jedna z największych w Polsce. Ośrodek wykonuje rocznie około 100 tysięcy badań. Od początku działalności przebadał już ponad milion pacjentów.

Sport Klinika to dziś jeden z największych w Polsce ośrodków specjalizujący się w leczeniu schorzeń i urazów narządu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem urazów sportowych. Placówka powstała w 2002 roku. Jej specjalnością są małoinwazyjne zabiegi operacyjne metoda artroskopową, a w szczególności zabiegi rekonstrukcyjne i naprawcze stawu kolanowego i ramiennego. W szpitalu przeprowadzane są operacje refundowane przez NFZ oraz zabiegi komercyjne. Ośrodek od lat współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.