Żory: światowej sławy ortopeda w Sport Klinice

0
983

3 i 4 października 2014 roku w Sport-Klinice w Żorach odbędzie się specjalne międzynarodowe sympozjum szkoleniowe „Krótkie trzpienie w totalnej endoprotezoplastyce biodra”. Gościem spotkania będzie światowej sławy ortopeda dr Munjed Al Muderis z Australii.

Tematem sympozjum będzie porównanie wyników stosowania różnego rodzaju krótkich trzpieni i ich wpływu na poprawę jakości życia pacjentów.

Dr Muderis jest prekursorem stosowania osseointegracji dla pacjentów, którzy w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy działań wojennych stracili kończyny dolne. To właśnie do szpitali, w których operuje dr Al. Muderis wysyłani są z całego świata żołnierze NATO, poszkodowani wybuchem miny przeciw piechotnej.

W trakcie sympozjum dr Al. Muderis podzieli się swoimi doświadczeniami z polskimi ortopedami, reprezentującymi czołowe ośrodki naszego kraju.

4 października 2014 roku dr Al. Muderis przeprowadzi pokazową operację totalnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego z zastosowaniem krótkiego trzpienia. Operacja będzie przeprowadzona autorskim przednim dostępem operacyjnym (tzw. DAA – Direct Anterior Approach). Dostęp ten w chwili obecnej uważany jest za najmniej inwazyjny i najbardziej przyjazny dla operowanego pacjenta. Sport-Klinika w Żorach, która od lat stosuje krótkie trzpienie jest zainteresowana poszerzeniem swojej oferty o dostęp DAA.

Patronat nad przedsięwzięciem objął krajowy konsultant w dziedzinie ortopedii i traumatologii – profesor Paweł Małdyk.

Sport Klinika to dziś jeden z największych w Polsce ośrodków specjalizujących się w leczeniu schorzeń i urazów narządu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem urazów sportowych. Placówka powstała w 2002 roku. Jej specjalnością są małoinwazyjne zabiegi operacyjne metodą artroskopową, a w szczególności zabiegi rekonstrukcyjne i naprawcze stawu kolanowego i ramiennego. W szpitalu przeprowadzane są operacje refundowane przez NFZ oraz zabiegi komercyjne. Ośrodek od lat współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

W roku 2013 w Sport Klinice otwarty został nowy kompleks medyczny, składający się z Centrum Diagnostyki Obrazowej prowadzonego przez firmę Helimed oraz szpitala specjalizującego się w leczeniu schorzeń i urazów narządu ruchu.