ZPP: pomoc dla jednostek realizujących programy zdrowotne

0
803

Z opracowania Związku Powiatów Polskich wynika, że coraz więcej samorządowych programów zdrowotnych jest odrzucany przez opiniującą je Agencję Oceny Technologii Medycznych. Wynika to z niepewnej sytuacji finansowej samorządów, skomplikowanych przepisów prawa oraz niejasnych wymogów wobec wniosków.

Jak wskazują badania Związku Powiatów Polskich, odsetek samorządów realizujących programy zdrowotne od kilku lat nie zmienia się. Na przestrzeni lat 2010-2012 liczba programów zdrowotnych opiniowanych przez AOTM wzrosła z 67 do 260. W pierwszym kwartale 2013 roku liczba wniosków wyniosła 79, co pozwala przypuszczać, że liczba ta do końca roku wzrośnie do około 300. Chociaż wartości te rosną, w ocenie AOTM – jakość składanych do opiniowania dokumentów spada.

W dobie kryzysu coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego decyduje się jedynie na kontynuację programów rozpoczętych w przeszłości. Ze względu na ograniczenia finansowe, wiele z nich nie zwiększa skali zadań. W efekcie, coraz mniej osób w samorządach podejmuje się przygotowania nowych programów zdrowotnych, a odsetek samorządowych programów zdrowotnych, które uzyskały negatywne oceny AOTM, rośnie (do 41 procent w ubiegłym roku). Pozytywnie zaopiniowane wnioski z kolei często pozostawiają wiele do życzenia, o czym świadczy fakt, że niemal jedna trzecia z nich uzyskuje warunkową akceptację.

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie eksperci przygotowali poradnik „Samorządowe programy zdrowotne. Jak je dobrze realizować?”. Jest on skierowany do osób, które przygotowują samorządowe programy zdrowotne oraz chcą uzyskać praktyczne informacje i rady profesjonalistów. Zwięzły materiał jest dostosowany do specyfiki pracy samorządu terytorialnego i zawiera porady oraz organizacyjne dotyczące samorządowych programów zdrowotnych. Opracowanie zostało przygotowane przez samorządowców dla samorządowców, czerpiąc z doświadczenia autorów, zajmujących się od wielu lat prowadzeniem działań prozdrowotnych na tym poziomie. Podręcznik zawiera liczne opisy przypadków, które mogą spotkać na swojej drodze wnioskodawcy oraz praktyki tworzenia i realizacji programów zdrowotnych. Bezpłatny materiał w formie elektronicznej jest udostępniony na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.