Fresenius Medical Care Polska wspiera szpitale zakaźne i pacjentów
Fresenius Medical Care Polska zaoferował bezpłatne wypożyczenie mobilnych aparatów do dializ w celu leczenia pacjentów hemodializowanych, zainfekowanych koronawirusem i przybywających na oddziałach szpitali wytypowanych jako zakaźne w danym regionie.
Chcąc wesprzeć polską służbę zdrowia w tym tak trudnym okresie, firma Fresenius Medical Care Polska, która jest dostawcą sprzętu do leczenia pacjentów z niewydolnością nerek i prowadzi własne ośrodki dializ, zaoferowała publicznym szpitalom, które zostały przekształcone na ośrodki jednoprofilowe dla pacjentów zainfekowanych COVID-19, nieodpłatne użyczenie aparatu MultiFiltrate.
Jest to aparat do ciągłych terapii nerkozastępczych, który najczęściej wykorzystuje się do szerokiego zakresu terapii pozaustrojowych na oddziałach intensywnej terapii. Może także wykonywać zabiegi stanowiące odpowiednik klasycznej hemodializy. Od zwykłych maszyn różni się tym, że jest mobilny i nie wymaga dodatkowych urządzeń do uzdatniania wody, jak również przyłącza wody, a dializa może być wykonana w dowolnym miejscu na oddziałach szpitala bezpośrednio przy łóżku pacjenta.
Pacjenci dializowani cechują się obniżoną odpornością i wieloma chorobami współistniejącymi. Dlatego są znacznie bardziej narażeni na możliwość zakażenia się nowym koronawirusem. Większość stacji dializ w kraju nie jest gotowa na izolowanie pacjentów zainfekowanych i dializowanie ich według stałego harmonogramu.
– Wychodząc temu wyzwaniu naprzeciw, zaoferowaliśmy szpitalom nieodpłatne użyczenie urządzeń Mutlifiltrate, tak, aby każdy potencjalnie zarażony mógł otrzymać opiekę w najbardziej bezpieczny dla niego i otoczenia sposób na wyspecjalizowanym oddziale zakaźnym, a nie w swojej macierzystej stacji dializ, w której leczą się też inni pacjenci – powiedział dr Tomasz Prystacki, prezes zarządu Fresenius Medical Care Polska. – Dzięki temu rozwiązaniu żaden pacjent nie zostanie bez możliwości terapii, a jednocześnie pacjenci dializowani nie będą narażeni na niepotrzebne ryzyko i stres.
Obecnie pierwszy aparat jest już w drodze do szpitala w Puławach. Dodatkowo, dwoma aparatami do dializ i kompaktowym systemem uzdatniania wody został wsparty szpital w Ostródzie.
Czytaj także: Prywatne podmioty przygotowane na koronawirusa>>>
Fresenius Medical Care jest największym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z chorobami nerek, z których około 3,4 miliona pacjentów na całym świecie regularnie poddawanych jest leczeniu dializami. Dzięki sieci prawie 4.000 stacji dializ Fresenius Medical Care zapewnia leczenie dializami 345 tysiącom pacjentów na całym świecie. Fresenius Medical Care jest również wiodącym dostawcą produktów do dializy, takich jak aparaty do dializ lub dializatory. Oprócz podstawowej działalności firma świadczy powiązane usługi medyczne w zakresie koordynowanej opieki medycznej.
W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych – Centrum Dializ Fresenius. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.
W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20.000 pacjentów.