Jak epidemia wpłynie na finansowanie świadczeń i refundację
Podczas webinarium zorganizowanego przez Pracodawców RP Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiadał na pytania dotyczące wpływu epidemii koronawirusa na refundację leków i finansowanie świadczeń ochrony zdrowia.
Minister poinformował, że NFZ przygotowuje plan przychodów w 3-letniej perspektywie, zbierając dane z ZUS-u, KRUS-u oraz innych źródeł. Ma on być gotowy do końca tygodnia, a do końca czerwca 2020 ma powstać plan finansowy Funduszu, który zostanie przedstawiony Radzie NFZ oraz komisji sejmowej.
– Widzimy istotny spadek wpływów ze składek, może będzie musiał być on refinansowany wydatkami z budżetu państwa – stwierdzi minister.
Pytany o „odmrażanie” działalności placówek medycznych Maciej Miłkowski potwierdził, że od 1 czerwca 2020 wszystkie świadczenia planowane powinny być normalnie oferowane. Nieco później, na połowę miesiąca, przewidziano rozpoczęcie działalności uzdrowisk.
– Na pewno jako pierwsze będą wykonywane zabiegi, na które czekają pacjenci w trybie „pilnym”, także ci, którzy mają zaplanowane bezpośrednie wizyty w placówkach medycznych. Zabiegów wykonywanych w szpitalach może być mniej, w przypadku sal operacyjnych tzw. przepustowość może być niższa o 20 procent – dodał minister.
Minister zapewnił, że nic nie zagraża wznowieniu publikowania list refundacyjnych od września 2020. Prace w tym zakresie, prowadzone w resorcie zdrowia i w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, przebiegają w sposób niezakłócony.
Na liście znajdzie się wiele leków kontynuowanych, ale także wiele nowych leków, z których część była przyjęta przed pandemią, a w przypadku części toczą się postępowania.
– Zaczęliśmy już od 25 maja wydawać pozytywne decyzje refundacyjne na wrześniowa listę, negatywne będziemy wydawać w sierpniu – dodał minister. Wydawanie decyzji w sprawie refundacji było zatrzymane, zgodnie z ustawą związaną z epidemią COVID-19.
Pytania zadawane przez uczestników spotkania dotyczyły także przygotowywanych projektów ustaw – ustawy refundacyjnej (tzw. DNUR czyli dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej), nowelizacji prawa farmaceutycznego oraz ustawy o zawodzie farmaceuty.
Zgodnie z zapewnieniem ministra Miłkowskiego, projekt DNUR zostanie prawdopodobnie przed wakacjami przekazany do konsultacji, natomiast nowelizacja prawa farmaceutycznego – dopiero po wakacjach.
Natomiast pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty zaplanowano w Sejmie na 26 maja 2020.
Zadawane przez uczestników pytania dotyczyły także badań klinicznych. Z powodu epidemii sytuacja wielu firm prowadzących taką działalność zostało ograniczona. Badań klinicznych prowadzonych było mniej, a pacjenci, którzy uczestniczyli w takich badaniach w innych krajach, nie mogli odbywać konsultacji. Częściowo zostały one przeniesione do Polski.
Jednym z zagadnień była także telemedycyna.
– Epidemia przyniosła wiele rozwiązań, które wcześniej nie były tak szeroko rozpowszechnione i której będą w dalszym ciągu istotnym elementem procesu leczenia. Jednak po „odmrożeniu” działalności placówek medycznych także bezpośrednie wizyty i badania będą bardzo ważne, oba te elementy będą się uzupełniać – dodał minister Miłkowski.
Czytaj także: Połowę problemów zdrowotnych będziemy mogli rozwiązywać w sposób zdalny>>>
Pytania dotyczyły także możliwości wsparcia branży farmaceutycznej, między innymi ze środków Unii Europejskiej, refundacji wyrobów medycznych oraz nowych technologii, z których wiele czeka na zatwierdzenie.
Prelegentami podczas spotkania byli: Anna Rulkiewicz, Wiceprezydent Pracodawców RP, prezes zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej, prezes zarządu Lux Med, Dorota Hryniewiecka-Firlej, Wiceprezydent Pracodawców RP, prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, prezes zarządu Pfizer Polska Sp. z o.o. oraz Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
Webinarium odbyło się 26 maja 2020.