Powstał zespół ds. przywrócenia dostępu do świadczeń

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia powołał grupę ekspertów, która zajmie się opracowaniem planu powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów, po czasie epidemii.
Pierwszym zadaniem tego zespołu będzie sprawdzenie, jak obecnie wygląda dostęp do świadczeń medycznych i realizacja umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Eksperci sprawdzą co wpływa na zmniejszenie dostępności do procedur medycznych i wskażą ryzyka, które wiążą się z powrotem do czasu przed pandemią.
Zaproponują także rozwiązania finansowe i prawne, które pozwolą na rozliczenie wykonania umów z Funduszem za okres zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.
Pracami zespołu kieruje Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ, odpowiadający za pion medyczny. Zastępcą przewodniczącego jest Arkadiusz Kosowski, dyrektor Departamentu ds. Służb Mundurowych w Centrali NFZ, sekretarzem Przemysław Bedyński, starszy specjalista w Departamencie ds. Służb Mundurowych w Centrali NFZ, a członkami: Daniel Rutkowski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ, Filip Urbański, zastępca Dyrektora Departamentu Analiz i Innowacji w Centrali NFZ oraz Radosław Murawski, p. o. naczelnika Wydziału Rozwoju Systemów Sprawozdawczych w Departamencie Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.
Czytaj także: Bezpieczne środowisko pracy – kluczowe podczas epidemii>>>
W pracach zespołu będzie uczestniczyła grupa zewnętrznych doradców:
– Anna Baumann-Popczyk, zastępca dyrektora Departamentu Przeciwepidemicznego i Sanitarnej Ochrony Granic w Głównym Inspektoracie Sanitarnym
– Dariusz Drelich, wojewoda pomorski
– Jan Gessek, dyrektor Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności w Ministerstwie Zdrowia
– Włodzimierz Gut, przedstawiciel Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny
– Agnieszka Jóźwik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu
– Anna Miszczak, dyrektor Departamentu Systemu Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia
– Mariola Szulc, prezes zarządu, dyrektor generalny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego MEGREZ Sp. z o. o. w Tychach
– Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Do 30 września 2020 roku zespół przygotuje wnikliwą analizę i wnioski, które ułatwią przywrócenie dostępu do świadczeń medycznych do czasu przed pandemią. Zaproponuje także rozwiązania prawne, które pomogą w osiągnięciu tego celu.
Zespół został powołany na mocy zarządzenia prezesa NFZ Nr 103/2020/GPF>>>