Fresenius Medical Care Polska podkreśla znaczenie partnerstwa publiczno-prywatnego
14 sierpnia 2020 roku odbyła się przełożona z marca konferencja z okazji Światowego Dnia Nerek, której Przewodniczącym Komitetu Naukowego był prof. dr hab. med. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii. W nowej, wirtualnej odsłonie spotkania wzięli udział specjaliści z zakresu dializoterapii i nefrologii, w tym także przedstawiciele Fresenius Medical Care Polska.
Konferencja zorganizowana została w nowy bezpieczny dla zdrowia sposób i po raz kolejny dała szansę na zapoznanie się z najnowszymi wiadomościami i doniesieniami na temat leczenia chorób nerek.
Czytaj także: Oddział urologii Szpitala Medicover w nowej odsłonie>>>
„Wirtualna Konferencja Naukowa z Okazji Światowego Dnia Nerek 2020. Zdrowe Nerki Każdemu i Wszędzie” odbyła się w Warszawie, ale tym razem bez fizycznego udziału odwiedzających. Wykłady naukowe prowadzone odbyły się w formie webinarium dla zarejestrowanych uczestników. Fresenius Medical Care Polska wziął udział w spotkaniu z innymi firmami i przedstawicielami środowiska nefrologicznego także online, co pozwoliło na zachowanie zasad dystansu społecznego i utrzymanie bezpiecznych warunków, zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych.
Wykład inauguracyjny podczas tegorocznej konferencji wygłosiła dr Katarzyna Mazur- Hofsäß, CEO Fesenius Medical Care w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), na temat modeli rozwiązań partnerstwa publiczno-prywatnego w dializoterapii na świecie, zgodnie z międzynarodowymi doświadczeniami Fresenius Medical Care.
– Współpraca świadczeniodawców prywatnych i publicznych w leczeniu chorób przewlekłych jest kluczem efektywnej terapii dla pacjentów. Przykłady współdziałania naszych stacji dializ z publicznymi jednostkami na całym świecie potwierdzają poprawę jakości leczenia dzięki łączeniu globalnego doświadczenia wraz z potrzebami krajowych systemów zdrowotnych – powiedziała dr Katarzyna Mazur-Hofsäß. – Znaczenie partnerstwa publiczno-prywatnego widzimy zwłaszcza teraz, w czasach pandemii koronawirusa. Dzięki łączeniu standardów higienicznych Fresenius Medical Care z lokalnymi wytycznymi służb sanitarnych i dobrej, codziennej współpracy z krajowymi instytucjami ochrony zdrowia udało się zapewnić ciągłość leczenia dla naszych pacjentów i dostaw sprzętu medycznego dla szpitali.
Mimo iż faktyczne stoisko firmy było w tym czasie na konferencji, nie było ono stoiskiem tradycyjnym, między innymi nie było na nim dostępnych materiałów informacyjnych, tak aby maksymalnie zredukować ewentualne ryzyko przenoszenia infekcji.
– Dla naszej firmy była to pierwsza konferencja naukowa, w której braliśmy udział w nowych warunkach i na nowych zasadach – powiedział dr Tomasz Prystacki, prezes zarządu Fresenius Medical Care Polska. – Cieszę się, że mimo ograniczeń koniecznych przy organizacji takich spotkań, kongres mógł się odbyć w sposób bezpieczny dla uczestników i prelegentów. Coroczna konferencja z okazji Światowego Dnia Nerek jest od wielu lat jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych dla środowiska nefrologicznego w Polsce, jestem przekonany, że tegoroczny program i jego zawartość merytoryczną były wartościowe spotkanie, a nowa wiedza przyczyni się do jeszcze lepszego leczenia pacjentów – dodał.
W programie konferencji znalazło się między innymi omówienie raportu o stanie opieki nefrologicznej w Polsce w 2019, najnowsze doniesienia w zakresie prewencji pierwotnej przewlekłej choroby nerek, hamowania progresji przewlekłej choroby nerek czy leczenia nerkozastępczego.
Patronat naukowy nad konferencją sprawowały: Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, International Federation of Kidney Foundations, International Society of Nephrology, Klinika Nefrologii i Chorób Wewnętrznych CMKP, Stowarzyszenie „Nefrologia Polska” i Krajowa Fundacja Nefrologiczna.
Fresenius Medical Care jest największym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z chorobami nerek, z których około 3,5 miliona pacjentów na całym świecie regularnie poddawanych jest leczeniu dializami. Dzięki sieci 4.036 stacji dializ Fresenius Medical Care zapewnia leczenie dializami 347 tys. pacjentom na całym świecie. Fresenius Medical Care jest również wiodącym dostawcą produktów do dializy, takich jak aparaty do dializ lub dializatory. Oprócz podstawowej działalności firma świadczy powiązane usługi medyczne w zakresie koordynowanej opieki medycznej.
W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych – Centrum Dializ Fresenius. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.
W Polsce obecnie działa około 280 stacji dializ, w których dializowanych jest około 20.000 pacjentów.