Diagnostyka oferuje bezpłatne testy dla nauczycieli
Grupa Diagnostyka sfinansuje około 1.000 darmowych badań w kierunku Covid-19 u nauczycieli pracujących w szkołach o podwyższonym ryzyku epidemicznym. Firma szacuje, że dzięki temu może zmniejszyć ryzyko zakażenia nawet u kilku tysięcy osób. Inicjatywa czeka na wsparcie innych firm i samorządów.
Badania zostaną przeprowadzone w szkołach, w których pojawiły się przypadki Covid-19. Celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii i zmniejszenie ryzyka zamknięcia szkół.
Partnerem strategicznym akcji jest firma uPacjenta.
W ramach Programu „Badamy-Wspieramy 2.0” badaniami oraz opieką medyczną objęta będzie początkowo kadra pedagogiczna w dziesięciu szkołach podwyższonego ryzyka epidemicznego – po jednej w każdym z oddziałów regionalnych Diagnostyki. Analizy firmy wskazują, że duże miasta w tych regionach mogą być największym zagrożeniem w rozprzestrzenianiu się epidemii. Jednocześnie modele analizowane przez ekspertów firmy wskazują, że sprawna identyfikacja nauczycieli zakażonych wirusem może ograniczyć prze-niesienie się SARS-CoV-2 na uczniów, ich rodziców, seniorów i inne osoby stykające się z nimi w gospodarstwach domowych. Szacunki wskazują, że przy wykonaniu około 1.000 wysokiej jakości testów wymazowych istnieje szansa ograniczenia przeniesienia wirusa na tysiące kolejnych osób.
– Poprzez funkcjonowanie naszych placówek w całej Polsce oraz pracę ich personelu i tysięcy diagnostów laboratoryjnych, każdego dnia staramy się zapewnić pacjentom jak najlepszą medyczną opiekę laboratoryjną. Dziś jesteśmy gotowi oddać część naszych zasobów, bo widzimy, że obecnie grono pedagogiczne jest jedną z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. Mając kontakt z setkami uczniów czy ich rodzicami, nauczyciele mogą stać się nieświadomym źródłem dalszego przenoszenia się choroby. Chcemy zredukować obawy i zwiększyć komfort pracy oraz nauczania kadry pedagogicznej i dyrekcji placówek oświatowych, które obejmiemy opieką. Tym samym chcemy chronić przed wirusem rodziny nauczycieli oraz bliskich uczniów – mówi prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu spółki Diagnostyka.
Czytaj także: Mobilny Punkt Pobrań Diagnostyki na Placu Defilad w Warszawie>>>
Początkowo każdy z dziesięciu Oddziałów Regionalnych Grupy Diagnostyka zaoferuje opiekę jednej szkole, w której pojawi się potwierdzony przypadek koronawirusa u nauczyciela bądź ucznia. Najpierw przeprowadzone zostaną wymazowe testy antygenowe Standard Q Covid-19 (jest to nowy jakościowo, szybki test przesiewowy niezbędny we wczesnej diagnostyce zakażenia), natomiast w przypadku dodatniego wyników u któregoś z nauczycieli – potwierdzające badania RT-PCR przy użyciu testów wielogenowych, zgodnych z rekomendacjami WHO. Jeżeli będzie to wskazane, wymazowe testy antygenowe będą mogły być okresowo powtarzane.
Kadra danej szkoły zostanie przebadana przez mobilne zespoły pobraniowe specjalistów uPacjenta.pl oraz Diagnostyki, na terenie placówek oświatowych.
– Niemal każdy z nas ma świadomość trudności, z jakimi w obecnych okolicznościach zmagają się szkoły, posyła do nich dzieci czy też ma wśród znajomych nauczycieli. Wszyscy chcielibyśmy, aby w tym niełatwym czasie epidemii, placówki oświatowe mogły funkcjonować możliwie długo w tradycyjnym trybie nauki, bez blokady, która ma wpływ na wiele obszarów życia tysięcy osób. Badając nauczycieli z najbardziej zagrożonych terenów, pragniemy dołożyć kolejną cegiełkę w hamowaniu rozwoju pandemii Covid-19 w polskim społeczeństwie – podkreśla dr Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu Diagnostyki ds. medycyny laboratoryjnej.
Aby zgłosić szkołę do programu i objąć ją bezpłatną opieką, dyrektorzy szkół powinni skontaktować się z Informacją Telefoniczną dla Pacjentów Diagnostyki (numer telefonu: 799 399 360, mail: itp@diag.pl).
Diagnostyka zachęca także do włączenia się do program partnerów (firmy, samorządy, osoby prywatne, rady rodziców), które mogą wesprzeć finansowo organizację kolejnych testów dla kadry pedagogicznej. Zainteresowani mogą skontaktować się z koordynatorem programu Grzegorzem Polusem pod adresem mailowym badamy@diag.pl.
W kwietniu i maju 2020 Diagnostyka realizowała akcję „Badamy-Wspieramy 1.0.”, w ramach której, przy wsparciu zewnętrznych partnerów, przebadano bezpłatnie ponad 6,5 tysiąca przedstawicieli różnych zawodów medycznych, w tym ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarki i położne oraz stomatologów.
Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a jej budżet został sfinansowany w połowie przez Diagnostykę, a w połowie przez partnerów.
Grupa Diagnostyka to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych posiadająca najbogatszy wybór badań laboratoryjnych. Powstała w 1998 roku, specjalizuje się w realizacji profesjonalnych usług od pobrania i transportu materiału biologicznego, poprzez wykonanie badania, aż do dostarczenia wyniku analiz medycznych w możliwie najkrótszym czasie.
Diagnostyka, jako pierwsza sieć laboratoryjna w kraju, uruchomiła własną pracownię badań biologii molekularnej, a obecnie oznaczenia wirusa SARS-CoV-2 wykonuje we wzajemnie współpracujących laboratoriach. Grupa obsługuje rocznie 16 milionów pacjentów, realizując ponad 100 milionów badań. Współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia w Polsce.