Mobilny Punkt Pobrań Diagnostyki na Placu Defilad w Warszawie

0
265

Diagnostyka otworzyła właśnie kolejny mobilny punkt pobrań w Warszawie. To już drugi w stolicy po ursynowskim punkt pobrań przeznaczony wyłącznie do pobierania materiału na badanie wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2 metodą RT-PCR.

Tego typu rozwiązania z powodzeniem stosowane są już w całym kraju, a Diagnostyka jest tu pionierem. Pierwsze namioty Drive&Go-Thru powstały jeszcze w kwietniu 2020. Dziś działa ich kilkanaście w głównych ośrodkach miejskich. Od początku Diagnostyka przebadała w nich prawie 90 tysięcy osób, w tym także bezpłatnie pracowników służby zdrowia.

Z inicjatywą uruchomienia mobilnych punktów w kolejnych miastach zgłaszają się do Diagnostyki także i samorządy. Zaletą tego typu rozwiązań mobilnych jest bowiem bezpieczeństwo pacjentów, sprawność pobierania i dostępność badań w kierunku wykrycia wirusa. Skuteczne okazały się zorganizowane między innymi w USA czy Niemczech punkty pobrań typu „Drive-Through”, polegające na przygotowaniu miejsca dedykowanego tylko i wyłącznie pobraniu materiału do badań w kierunku SARS-CoV-2.

Taka mobilna placówka może zostać ustawiona w dowolnie wybranym miejscu, w dobrym punkcie komunikacyjnym, zapewniając łatwy dojazd dla pacjentów przy jednoczesnym bezpieczeństwie dla osób korzystających oraz obsługującego go personelu medycznego. Stąd pomysł wyboru nowego miejsca – Plac Defilad 1 w Warszawie, który działa zaledwie od kilku dni.

Badania wykonywane są metodą RT-PCR, testami z certyfikatem CE-IVD, zwalidowanymi i zgodnymi z rekomendacjami WHO. Badania w punktach mobilnych mogą wykonać zarówno pacjenci indywidualni, jak i firmy kierujące swoich pracowników do wykonania testu.

Czytaj także: Infarma apeluje o pilotaż w zakresie patomorfologii>>>

Ambulans na Placu Defilad przyjmuje pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 12.00. Badanie można zakupić on-line lub także na miejscu płacąc kartą płatniczą. Koszt badania wykrywającego obecność wirusa SARS-CoV-2 metodą RT-PCR wynosi obecnie 495 zł. Pacjent otrzymuje dedykowany kod zlecenia i na jego podstawie może zdalnie odczytać wynik badania.

Diagnostyka posiada ponad 150 laboratoriów, ponad 800 punktów pobrań w całej Polsce  oraz kilkanaście mobilnych punktów pobrań (Drive&GoThru). Oferuje największy wybór badań laboratoryjnych (2500 rodzajów testów). Firma obsługuje miliony pacjentów rocznie oraz współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia.

Do Grupy Diagnostyka należą również specjalistyczne podmioty zajmujące się genetyką (między innymi Genesis, Genomed czy Oncogene Diagnostics) oraz największa w Polsce, prywatna specjalistyczna sieć laboratoriów histopatologicznych – Diagnostyka Consilio.

Laboratoria Diagnostyki znajdują się na liście placówek upoważnionych przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania testów w kierunku koronawirusa.

Czytaj także: Już 65 prywatnych laboratoriów na liście uprawnionych do testów na koronawirusa>>>