Szpital Św. Rafała pomaga w walce z epidemią
W Szpitalu św. Rafała, należącym do grupy Scanmed, pod koniec października 2020 został utworzony oddział covidowy. Placówka realizuje także świadczenia dla pacjentów niezarażonych koronawirusem SARS-CoV-2, wymagających specjalistycznego leczenia, na przykład w zakresie chirurgii onkologicznej i ogólnej, neurochirurgii, ortopedii, czy kardiologii. Udziela pomocy pacjentom w stanie zagrożenia życia i zdrowia.
Placówka działa w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli w tzw. sieci szpitali (na poziomie II). Prowadzi oddziały: Kliniczny Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z pododdziałem chirurgii kręgosłupa, Kliniczny Neurochirurgii, Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Kliniczny Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii, Kliniczny Rehabilitacji Neurologicznej, Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej, Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, Chirurgii Jednego Dnia (okulistyka), a także Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Szpital uczestniczy w walce z epidemią już od wiosny 2020 roku, kiedy to dostosowano strukturę budynków do wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Zostały wówczas przygotowane śluzy, wytyczono trasy dla pacjentów i personelu, dokonano podziału izby przyjęć na strefę czystą i brudną, utworzono izolatki dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia.
Czytaj także: Włączamy się w systemowe działania w zakresie zwalczania koronawirusa>>>
Wprowadzono została także wstępna selekcja dla pacjentów hospitalizowanych oraz obowiązkowy pomiar temperatury i ankieta dla pacjentów ambulatoryjnych. Wyodrębniona została także sala operacyjna dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, którzy wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Od końca października 2020 w szpitalu działa oddział covidowy, który dysponuje 24 łóżkami i który został uruchomiony w ciągu jednej doby od otrzymania decyzji administracyjnej Ministerstwa Zdrowia. Szpital udostępnił także 4 łóżka intensywnej terapii z respiratorami dla najciężej chorych. W izbie przyjęć znajdują się dwa łóżka izolacyjne dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19. Łącznie placówka dysponuje więc 30-toma łóżkami tzw. covidowymi, co stanowi około 25 procent wszystkich łóżek w tym szpitalu.
Grupa Scanmed, która posiada jednostki w całej Polsce, przeznaczyła także na rzecz pacjentów chorujących na COVID-19 część łóżek działających w innych placówkach – w Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni i w poszczególnych ośrodkach kardiologicznych (Częstochowa, Kluczbork, Kutno, Tomaszów Mazowiecki).
W sumie Grupa Scanmed dotychczas przeznaczyła około 200 łóżek szpitalnych na rzecz zarażonych koronawirusem i jest gotowa do udostępnienia kolejnych stu, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.
Scanmed, w odpowiedzi na prośbę Narodowego Funduszu Zdrowia, utworzył również punkt wymazowy, działający przy ulicy Bochenka w Krakowie, na parkingu przed budynkiem szpitala św. Rafała. Jest on przeznaczony dla pacjentów skierowanych na badanie przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Punkt czynny jest codziennie – od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 13, a w niedziele w godzinach od 15 do 20.
Ponadto punkty wymazowe dostępne są również przy Centrum Medycznym Scanmed przy ul. Armii Krajowej 5 w Krakowie oraz przy Szpitalu im. Rudolfa Weigla w Blachowni.
Szpital św. Rafała służy pomocą nie tylko chorym na COVID-19, ale również pacjentom z innymi schorzeniami. Działa on w normalnym trybie, co jest to bardzo ważne, ponieważ duża cześć systemu ochrony zdrowia skupiona jest na bezpośredniej walce z pandemią.
Szpital udziela więc w dalszym ciągu świadczeń specjalistycznych w pełnym zakresie w zakresie neurochirurgii (jest to największy oddział neurochirurgii w Małopolsce), ortopedii, kardiologii, w tym całodobowo w zakresie kardiologii inwazyjnej, oraz chirurgii onkologicznej i ogólnej.
Czytaj także: Mobilne punkty pobrań – tymczasowy czy trwały element systemu opieki medycznej?>>>
Placówka realizuje świadczenia oraz procedury zabiegowe dla pacjentów wymagających leczenia onkologicznego, chorych urazowych oraz przyjmowanych w trybie pilnym, w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Szpital notuje obecnie znaczny wzrost interwencji oraz wzrost liczby chorych przekazywanych przez zespoły ratownictwa medycznego. Głównie są to chorzy urazowi i w stanach nagłych.
Częściowo zostały natomiast ograniczone świadczenia realizowane w trybie planowym, co jest zgodne z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i NFZ.
Grupa Scanmed to sieć medyczna działająca w ponad 40 lokalizacjach na terenie całego kraju. W skład Grupy wchodzą dwa pełnoprofilowe szpitale – Szpital św. Rafała w Krakowie oraz Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni – należące do Systemu Podstawowego Zabezpieczenia Świadczeń Szpitalnych (sieci szpitali). Ich ofertę uzupełniają specjalistyczne jednostki szpitalne oraz centra medyczne oferujące usługi w 23 miastach w Polsce.