Alab Laboratoria wykonały 20 tysięcy bezpłatnych testów na koronawirusa

0
710

Placówki Alab Laboratoria wykonały 20.000 bezpłatnych badań w kierunku diagnostyki koronawirusa w ramach akcji #WspieramyPersonelMedyczny. Diagnostyka wirusa SARS-CoV-2 odbywa się metodą RT-PCR – zgodnie z rekomendacjami WHO, testem z certyfikatem IVD. To bardzo czuła metoda analityczna stosowana w genetyce i biologii molekularnej.

Pobieranie próbek odbywa się w wyznaczonych i zabezpieczonych punktach pobrań, ale także z wykorzystaniem pierwszego w Polsce Mobilnego Punktu Pobrań Alab laboratoria, tzw. wymazobusa, co pozwala w bezpieczny sposób pobrać i przetransportować materiał genetyczny do laboratorium.

-Laboratoria Alab zostały wpisane na listę laboratoriów COVID prowadzaną przez Ministerstwo Zdrowia, spełniając tym samym kryteria bezpieczeństwa, niezbędnego wyposażenia oraz personelu z wieloletnim doświadczeniem i kwalifikacjami – mówi Ilona Surożyńska – Godzina, zastępca dyrektora działu medycznego Alab Laboratoria.

Przykładem owocnej realizacji akcji #WspieramyPersonelMedyczny była współpraca z Fundacją TVN „Nie jesteś sam” i firmą Amazon, czego efektem było wykonanie kilku tysięcy testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 w 20-tu wskazanych przez Fundację placówkach medycznych w całej Polsce. Mobilny Punkt Pobrań Alab Laboratoria przebadał nie tylko lekarzy, ale także pielęgniarki oraz personel pomocniczy.

Czytaj także: Testy na koronawirusa dostępne w Enel-Med>>>

Kolejną okazją zwiększającą dostępność badań dla lekarzy i personelu medycznego, była akcja organizowana wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda. Laboratoria Alab wykonały wówczas 260 testów, które były sfinansowane dzięki uzyskanym środkom ze zbiórki osób zatrudnionych w biurze McDonald’s Polska.

Testy firmy trafiły także do mazowieckich szpitali za sprawą środków unijnych pozyskanych przez zarząd województwa mazowieckiego. W ramach akcji trwającej od początku kwietnia 2020 wykonanie prawie 20 tysięcy testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 u personelu mazowieckich szpitali.

Alab zaangażował się także w akcję finansowaną przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy skierowaną głównie do personelu opiekuńczego w domach opieki seniorów, ale także pensjonariuszy tych placówek. Osoby przebywające w Domach Pomocy Społecznej i Stołecznym Centrum Opiekuńczo – Leczniczym zyskały dzięki temu szybką diagnozę w kierunku koronawirusa.

Dzięki finansowemu wsparciu banku BNP Paribas przeprowadzonych zostanie także 500 testów na obecność SARS-CoV-2 u diagnostów laboratoryjnych zatrudnionych w ośrodkach publicznych w całym kraju.

Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia: korzystamy z wiedzy prywatnych laboratoriów>>>