Bielsko-Biała: nowe badanie diagnostyczne w Szpitalu Św. Łukasza

0
331
Foto: www.lukasza.pl

Szpital św. Łukasza z Bielska-Białej wprowadził do swojej oferty nowe badanie diagnostyczne – biopsję prostaty z wykorzystaniem systemu Koelis Trinity. Polega ono na połączeniu obrazu z rezonansu magnetycznego z obrazem ultrasonograficznym w czasie rzeczywistym.

Pacjent wpierw wykonuje badanie prostaty za pomocą rezonansu magnetycznego, wtedy oznaczane są zmiany guzkowate w gruczole. Do urządzenia Koelis Trinity „wgrywany” jest obraz z badania rezonansu magnetycznego. Następnie podczas zabiegu biopsji lekarz urolog widzi obraz z ultrasonografu z nałożoną na nim mapą prostaty wygenerowaną w czasie badania w rezonansie magnetycznym. Dzięki temu proces pobrania zmienionych fragmentów tkanek prostaty jest dużo bardziej precyzyjny.

Świadczenia są komercyjne, koszt biopsji to 3000 zł, badania RMI – 1400 zł.

Badanie wykorzystywane jest w diagnostyce zmian nowotworowych prostaty.

Czytaj także: Rok, w którym „zdrowie” odmieniano przez wszystkie przypadki>>>

Szpital św. Łukasza działa od 2000 roku, od 2011 roku zlokalizowany jest w nowej siedzibie przy ulicy Bystrzańskiej 94B. Działa tutaj oddział łóżkowy, szpital z 4-ma blokami operacyjnymi i salą pooperacyjną, część ambulatoryjna z 30-oma poradniami specjalistycznymi i diagnostyczna z zespołem rehabilitacyjnym.

Placówka oferuje zarówno świadczenia komercyjne jak i finansowane w ramach NFZ. Kontrakt dotyczy leczenia szpitalnego w zakresie ortopedii i traumatologii, otolaryngologii oraz otolaryngologii dla dzieci, chirurgii naczyniowej, a także ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (chirurgia ogólna, okulistyka, otolaryngologia, neurologia, ortopedia i traumatologia) oraz opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. W tym zakresie szpital jest podwykonawcą Bielskiego Centrum Psychiatrii – Olszówka w Bielsku-Białej.

Szpital współpracuje także z polskimi oraz zagranicznymi prywatnymi firmami oferującymi ubezpieczenia zdrowotne.

Placówkę prowadzi Szpital Św. Łukasza S.A., której prezesem jest dr. n med. Roman Brzóska, lekarz ortopeda.