Carolina Medical Center szkoli personel medyczny 

0
229

Lekarze szpitala Carolina Medical Center podnoszą swoje kwalifikacje i dzielą się wiedzą z innymi podczas specjalistycznych kursów i szkoleń.  Publikują także opracowania w naukowych czasopismach. 

W lutym i w marcu 2021 odbyło się szereg szkoleń, w których uczestniczyli przedstawiciele tej placówki. 

27 lutego 2021 odbył się praktyczny kurs dla lekarzy z oceny badań rezonansu magnetycznego stawu kolanowego, którego kierownikiem naukowym był dr n. med. Marcin Paśnik – kierownik Centrum Diagnostyki Obrazowej Carolina Medical Center. W trakcie kursu uczestnicy zapoznali się z aspektami technicznymi, anatomią prawidłową, typowymi uszkodzeniami struktur stawu kolanowego oraz z interpretacją obrazu pooperacyjnego. 

11 marca 2021 w Centrum Edukacji Medycznej odbył się praktyczny kurs w warunkach odzwierciedlających salę operacyjną z osteotomii piszczelowej i udowej (HTO i DFO). Kierownikiem naukowym kursu był dr Łukasz Luboiński, a wśród uczestników byli między innymi – dr Mateusz Janik oraz dr Bartłomiej Gałecki – specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center w Gdańsku. 

13 marca 2021 w Centrum Edukacji Medycznej w Warszawie odbył się kurs dotyczący artroskopii kolana. W trakcie szkolenia uczestnicy poznali między innymi anatomię i biomechanikę stawu kolanowego, zasady artroskopii tego stawu oraz techniki szycia łąkotek. Uczestnicy mieli także możliwość odbycia ćwiczeń praktycznych. Kierownikiem naukowym kursu była dr Urszula Zdanowicz, a wśród wykładowców znaleźli się między innymi – dr Mateusz Janik, dr Karol Ratajczak, dr Adrian Rymarczyk oraz dr n. med. Marcin Paśnik. 

Natomiast w połowie marca 2021 roku odbyło się także spotkanie Studenckiego Koła Naukowego Ortopedii i Medycyny Sportowej Carolina  Medical Center. Podczas  webinaru wykłady wygłosili: dr Maciej Pasieczny, dr Piotr Zaorski oraz dr Krzesimir Sieczych 

25 marca 2021 odbył się kolejny już webinar z cyklu “Ortopedia w czasach COVID”, organizowany przez Centrum Edukacji Medycznej. Wśród ekspertów znalazł się dr Łukasz Luboiński, ordynator Oddziału Ortopedii, Traumatologii i Medycyny Sportowej w Carolina Medical Center.  26 marca 2021 odbył się Ogólnopolski Kurs Praktyczny dla Ortopedów z chirurgii przodostopia. Kierownikiem naukowym kursu był dr Andrzej Komor, a wśród wykładowców m.in.:dr Urszula Zdanowicz i dr Karol Kosterna. 

Czytaj także: “Pracodawcy przeciw Covid-19″ – zwalczanie skutków pandemii w miejscu pracy>>>

W marcu 2021 ukazały się również dwie publikacje lekarzy Carolina Medical Center. Pierwsza z nich to publikacja Ogólnopolskiego Studenckiego Towarzystwa Ortopedycznego – „O barku od podstaw”, w której autorem rozdziału o uszkodzeniach stawu barkowo-obojczykowego jest dr Jakub Sobczyk, rezydent Carolina Medical Center. Publikacja jest zbiorem materiałów edukacyjnych z drugiej edycji konferencji „Co w stawie trzeszczy?” zorganizowanej w 2018 roku przez Studenckie Koło Naukowe Carolina Medical Center, którego ówczesnym przewodniczącym był dr Sobczyk. Nadzór merytoryczny nad rozdziałem objęli dr Krzesimir Sieczych oraz dr Bartosz Dominik. 

Ponadto w czasopiśmie naukowym Foot and Ankle Surgery ukazała się publikacja dr Tomasza Szymańskiego i dr Urszuli Zdanowicz dotycząca leczenia złamań trójkostkowych w obrębie stawu skokowego: „Comparison of routine computed tomography and plain X-ray imaging for malleolar fractures—How much do we miss?”. 

13 kwietnia 2021 dr hab. n. med. Ireneusz Babiak, specjalista ortopedii i traumatologii w Carolina Medical Center, otrzymał wyróżnienie od Forum Klinicznego pod przewodnictwem dyrektora medycznego Grupy Lux Med Krzysztofa Kurka. W trakcie Forum wyróżnione zostały cztery Historie Kliniczne 2020 roku, które spełniały kryteria jakości zdefiniowane przez Światową Organizację Zdrowia oraz były przykładami kompleksowej, skoordynowanej opieki. Wyróżniona została operacja – wieloetapowa rekonstrukcja kończyny dolnej, którą przeprowadził dr Babiak wraz z zespołem Carolina Medical Center.  

Carolina Medical Center zlokalizowana jest przy ulicy Pory 78 w Warszawie. Działa od ponad 20-tu lat. Specjalizuje się w leczeniu i prewencji urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Zatrudnia między innymi specjalistów w zakresie ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji.  

Placówka zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny.  

Filia CMC zlokalizowana jest w Szpitalu Swissmed przy ulicy Wileńskiej 44 w Gdańsku. Działa od 2019 roku i oferuje usługi w zakresie ortopedii, chirurgii kręgosłupa, diagnostyki i rehabilitacji.

Czytaj także: Nowa pracownia RTG w Carolina Medical Center >>>