“Pracodawcy przeciw Covid-19″ – zwalczanie skutków pandemii w miejscu pracy 

0
168

Pracodawcy RP po raz drugi zaprezentowali podczas webinarium program “Pracodawcy przeciw Covid-19″, którego celem jest zmobilizowanie przedsiębiorców do wdrażania programu zwalczania skutków pandemii w środowisku pracy. 

Inicjatorzy programu postulują jego przyjęcie przez szerokie gremium przedsiębiorców, nawiązanie współpracy z rządem w celu jego realizacji, włączenie jego działań do “Nowego Ładu” oraz sfinansowanie części z nich z Krajowego Planu odbudowy. 

Program składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest aktywne zarządzanie ryzykiem klienta, który obejmuje między innymi takie przemodelowania działania firmy, aby ryzyko zarażenia dla jej klientów było jak najniższe. Mogą w tym pomagać takie narzędzia jak na przykład lista kontrolna możliwości zmian w obsłudze klienta, czy też analiza ryzyka zakażenia wśród klientów oraz lista kontrola zarządzania ryzykiem zakażeń. Element dotyczący bezpiecznego stanowiska pracy dotyczy ochrony pracowników przed zakażaniem, co jest bardzo ważne, gdyż w obecnej, trzeciej fali pandemii około 50 procent zakażeń zdarza się właśnie w miejscu pracy. Także tutaj pomocne mogą być listy kontrolne oceny ryzyka czy listy możliwości zmian w sposobie pracy poprzez wprowadzanie różnych jej form (praca zdalna, wideokonferencje itp.). 

Czytaj także: Lux Med zaszczepi olimpijczyków>>>

W zakresie stratyfikacji i aktywnego zarządzenia indywidualnym ryzykiem pracownika przydane narzędzie to kalkulator indywidualnego ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19, opracowany przez jeden z ośrodków brytyjskich, gdzie na podstawie określonych parametrów wyliczane jest ryzyko skutków zachorowania na Covid-19. 

Kolejne elementy programu to szczepienia przeciw grypie oraz szczepienia przeciw Covid-19, które będą się także odbywać w zakładach pracy. Jest to zgodne z postulatami Pracodawców RP, którzy zaproponowali takie rozwiązanie. Zgodnie z informacjami rządu będzie ono wdrażane w drugiej połowie maja 2021 (jako pilotaż) oraz od czerwca na szerszą skalę.  

Kolejny element programu to monitorowania stanu uodpornienia za pomocą rozwiązania Covid– Status, rejestrującego dane o szczepieniu, przechorowaniu Covid-19 czy na temat serologii.  

Pracodawcy RP zapraszają przedsiębiorców do przekazywania uwag na temat tego programu.  

Czytaj także: Spłacenie długu zdrowotnego wymaga zwiększenia nakładów i wydolności systemu>>>

Kolejne webinarium, którego tematem będą szczepienia przeciw Covid-19, odbędzie się 23 kwietnia 2021 roku, o godzinie 10.00. 

W webinarium 15 kwietnia 2021 udział wziął dr n. med. Adam Kozierkiewicz, ekspert ds. ekonomiki zdrowia, który zaprezentował założenia programu “Pracodawcy przeciw Covid-19″, a prowadził je dr n. przyr. Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP. 

Zapis webinarium jest dostępne na stronie www.pracodawcyrp. oraz na kanale Pracodawców RP na YouTube.