Centrum Badań DNA zwiększa liczbę testów na koronawirusa

0
904

Centrum Badań DNA z Poznania zainstalowało nową linię technologiczną do automatycznej detekcji wirusa SARS-CoV-2, która dzięki zautomatyzowaniu procesów izolacji wirusowego RNA oraz przygotowania reakcji qPCR pozwoli zwiększyć dzienną liczbę wykonywanych testów.

Spółka podjęła decyzje o instalacji nowej linii technologicznej (w formie dzierżawy) z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na diagnostykę w kierunku koronawirusa. Uruchomienie linii nastąpiło 25 sierpnia 2020.

Stacja pipetująca Bravo (Agilent Technologies, USA) w połączeniu ze zoptymalizowanymi do pracy na niej odczynnikami do izolacji RNA i detekcji SARS-CoV-2 (DIANA Biotechnologies, Czechy) umożliwia wykonanie około tysiąca testów dziennie przy założeniu pracy laboratorium w godzinach od 8:00 do 18:00 lub około 2 500 testów przy pracy trzyzmianowej.

W razie potrzeby stacja może zostać przystosowana do pracy z płytkami 384-dołkowymi, co dodatkowo zwiększy przepustowość laboratorium do maksymalnie około 10 000 testów na dobę.

Czytaj także: Kolejne laboratorium Alab na liście uprawnionych do testów na koronawirusa>>>

Centrum Badań DNA to ośrodek badawczo-diagnostyczny, którego celem jest wdrażanie i oferowanie nowych technologii w zakresie analiz DNA. Firma prowadzi własne prace badawcze i współpracuje z wieloma ośrodkami i instytucjami naukowymi i diagnostycznymi.

Centrum oferuje testy medyczne, w tym między innymi panele nowotworowe, diagnostykę chorób i predyspozycji genetycznych. Wykonuje także badania z zakresu identyfikacji osobniczej – ustalenie pokrewieństwa (ojcostwa). W placówce działa także poradnia dla chorych na boreliozę.

Centrum wykonuje też testy wykrywające obecność SARS- COV – 2 (COVID – 19) oraz testy serologiczne. Placówka znajduje się na liście podmiotów uprawnionych przez Ministerstwo Zdrowia do wykonywania badań na obecność wirusa SARS CoV-2.

Centrum Badań DNA Sp. z o.o. zlokalizowane jest w Poznaniu przy ulicy Inflanckiej. Jest to spółka zależna Inno-Gene S.A.