Centrum Medyczne Aldemed działa już 25 lat

0
322

Centrum Medyczne Aldemed z Zielonej Góry obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Początki Centrum to kilka gabinetów lekarskich, które otwarte zostały 29 lutego 1996 roku. Obecnie Centrum prowadzi 3 placówki i ma pod opieką prawie 30 tysięcy pacjentów, a należący do niego szpital oferuje najnowocześniejsze zabiegi.

Początki Centrum to Zespół Specjalistycznych Gabinetów,  po roku przekształcony w Centrum Medyczne Aldmed. Początkowo Centrum zajmowało I piętro zabytkowej kamienicy przy ulicy Niepodległości, potem jego działalność rozszerzyła się na kolejne piętra (obecnie są to cztery piętra).

Główna siedziba Aldemed przy ulicy Niepodległości

Po przejęciu przychodni przyzakładowej firmy Zastal i wykupieniu budynku  przy ulicy Towarowej w roku 2010 powstała nowoczesna placówka z oddziałem szpitalnym, blokiem operacyjnym i pracowniami diagnostycznymi. Inwestycja pochłonęła kilkanaście milionów złotych, a szpital otrzymał nagrodę za najlepszą inwestycję w województwie lubuskim w sektorze zdrowia. Jednak mimo to przez kilka lat nie posiadał kontraktu na oferowane świadczenia.

Filia Zastal

W roku 2016 otwarta została także trzecia placówka Aldemed – przychodnia na Osiedlu Śląskim. Została ona laureatem konkursu urbanistycznego „Zielona Góra bez barier 2016”, którego celem było nagrodzenie obiektów, które w najlepszy sposób dostosowane są dla osób z niepełnosprawnością.

Przychodnia Aldemed na Osiedlu Śląskim

Obecnie pod opieką poradni podstawowej opieki zdrowotnej Aldemed jest prawie 30 tysięcy pacjentów. W placówkach Aldemed działają poradnie specjalistyczne, między innymi alergologiczna, dermatologiczna, gastroenterologiczna, logopedyczna, nefrologiczna, onkologiczna, ortopedyczna, psychiatryczna, psychologiczna czy reumatologiczna. Oferowane są świadczenia w zakresie medycyny pracy, medycyny sportowej i leczenie stomatologiczne.

Szpital Aldemed oferuje nowatorskie zabiegi, między innymi w zakresie urologii, na przykład dotyczące kruszenia kamieni nerkowych za pomocą lasera holmowego dużej mocy (RIRS) , zabiegi z użyciem najnowocześniejszego lasera HoLEP, stosowane w przypadku przerostu gruczołu krokowego czy zabiegi zewnątrzustrojowego kruszenia kamieni nerkowych za pomocą fali uderzeniowej (ESWL). W placówce wykonywane są także zabiegi w zakresie okulistyki, laryngologii, ginekologii, chirurgii ogólnej oraz medycyny estetycznej.

Czytaj więcej: Nowatorskie zabiegi urologiczne w Centrum Medycznym Aldemed>>>

W filii Zastal działa Centrum Terapii Kręgosłupa, a także pracownie diagnostyczne – RTG, USG, densytometrii, endoskopowa a także pracownie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, prowadzone przez firmę Affidea. Zakład rehabilitacji oferuje zabiegi takie jak krioterapia miejscowa, kriokomora, diadynamik, magnetronic, jonoforeza, parafina, ćwiczenia na sali z udziałem rehabilitanta, masaże. W ofercie jest także rehabilitacja kardiologiczna oraz rehabilitacja dla pacjentów, którzy chorowali na Covid-19.

Rehabilitacja w Centrum Medycznym Aldemed w Zielonej Górze
Rehabilitacja w Centrum Medycznym Aldemed w Zielonej Górze

Centrum Aldemed włączyło się także w realizację Narodowego Planu Szczepień i wykonywało między innymi szczepienia seniorów z domów pomocy społecznej.

Założyciel Centrum oraz dyrektor Ryszard Szcząchor jest członkiem zarządu Pracodawców Medycyny Prywatnej. W roku 2016, podczas gali zorganizowanej z okazji 20-lecie Aldemed, otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego, natomiast w roku 2011 – tytuł Menedżera Roku w ochronie zdrowia w konkursie wydawnictwa Termedia – Sukces Roku w Ochronie Zdrowia 2010.

W roku 2004 Centrum Medyczne Aldemed trzymało certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play 2004”. Posiada również certyfikat ISO 9001:2008.

Plany rozwoju Aldemed dotyczą między innymi rozwijania nowych usług oraz starania się o kontrakt z NFZ na rehabilitację pocovidowa. Problemem, z którym boryka się Centrum, podobnie jak wiele innych podmiotów medycznych, jest brak kadry medycznej.

Czytaj także komentarz Ryszarda Szcząchora: Brak rozwoju to stagnacja>>>