Centrum Radioterapii Amethyst współpracuje z uczelniami

0
271

W Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie praktyki odbywają studencki elektroradiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. 17 osób będzie pracować w 5 kilkuosobowych grupach. Ich program obejmuje 15 godzin praktyk.

– Naszą zasadą dla praktykantów jest praca w niewielkich grupach, ponieważ tylko wtedy możemy osiągnąć satysfakcjonujące efekty edukacyjne. Chcemy pokazać studentom realną praktykę kliniczną, proces przygotowania pacjenta do terapii i jej realizację, umożliwić zapoznanie się ze sprzętem. To wszystko musi odbywać się pod okiem doświadczonego pracownika. Takie podejście pozwala studentom zrozumieć ideę radioterapii, a nie tylko poznać układ klawiszy akceleratora, który i tak może się zmienić, zanim oni rozpoczną pracę w zawodzie – mówi Krzysztof Czaja, główny fizyk Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie.

Współpraca z UJ to część działalności edukacyjnej Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie, które współpracuje już od kilku lat z Wydziałem Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Czytaj także: Potrzebne jest partnerstwo sektora publicznego i prywatnego>>>

Podczas tegorocznych wakacji trzech studentów z tej uczelni odbędzie praktyki trwające 4 tygodnie, a kolejne trzy osoby będą uczestniczyć w 120-godzinnych stażach realizowanych w ramach programu Power 3.5.

Studentka AGH, współpracując z Centrum Radioterapii Amethyst, będzie przygotowywać pracę magisterską dotyczącą napromieniania pacjentek z nowotworami piersi. Podejmowana jest również współpraca  w zakresie napromieniania materiałów wykorzystywanych w dozymetrii promieniowania jonizującego.

Praktyki w Centrum w Krakowie odbywali również w ubiegłym roku studenci elektroradiologii Wyższej Szkoły Humanitas  w Sosnowcu.

Amethyst  Radiotherapy to międzynarodowa sieć ośrodków medycznych, specjalizujących się w radioterapii, które działają we Francji, Rumunii, Austrii i Włoszech.

W Polsce od 2013 roku funkcjonuje Centrum Radioterapii Amethyst – nowoczesny ośrodek działający w ścisłej współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. Rocznie leczy się tam ponad 2,5 tysiąca pacjentów onkologicznych.

Czytaj także: Zagrożona działalność Centrum Radioterapii Amethyst w Zgorzelcu>>>