Diagnostyka: testy na koronawirusa w domu pacjenta

0
189

Należący do Grupy Diagnostyka start-up uPacjenta.pl, jako pierwszy autoryzowany podmiot medyczny w Polsce, oferuje pobranie materiału na obecność wirusa SARS-CoV-2 w domach i zakładach pracy. Usługa dostępna jest w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Trójmieście.

W kwietniu 2020 Diagnostyka zainicjowała program „Badamy-Wspieramy”, w ramach którego – dzięki finansowaniu przez spółkę oraz partnerów projektu – wykonywane są darmowe badania dla pracowników służby zdrowia.

Poza tym, z każdego komercyjnego badania, 20 procent przeznaczane jest na finansowanie kolejnych, darmowych badań dla medyków.

W kilkunastu miastach Polski działają już specjalne mobilne punkty „Drive&Go-Thru”, w których wykonywane są bezpieczne pobrania materiału na badania SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR.

Czytaj na ten temat: Kolejny punkt pobrań „Drive&Go-Thru” sieci Diagnostyka>>>

Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu ofertą i starając się zwiększyć dostępność testów, Diagnostyka nawiązała współpracę ze swoim strategicznym partnerem, należącym do Grupy start-up’em uPacjenta.pl, który właśnie rozpoczął realizację pobrań krwi oraz wymazów od pacjentów w domach oraz biurach i zakładach pracy.

Oferowane są trzy typy badań, mające na celu ułatwienie diagnozy pod kątem koronawirusa: dwa testy serologiczne polegające na wykryciu obecności przeciwciał a także badanie genetyczne (z wymazu) metodą Real-Time RT-PCR, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia – to samo, które jest wykonywane medykom w punktach typu „Drive&Go-Thru” oraz w szpitalach.

Wszystkie badania realizowane są w walidowanych laboratoriach Diagnostyki wpisanych na listę laboratoriów certyfikowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj także: Centrum Medyczne Damiana: badania przeciwciał przeciw koronawirusowi>>>

Do realizacji pobrań wymazów, uPacjenta.pl powołało specjalnie dedykowane zespoły, wyposażone w najlepszej jakości sprzęt i działający zgodnie z procedurami i restrykcyjnymi zasadami bezpieczeństwa epidemiologicznego. Każdy specjalista jest zabezpieczony w jednorazowy kombinezon ochrony biologicznej, maskę FFP3, maseczkę chirurgiczną, przyłbicę ochronną, jednorazowe rękawiczki, ochraniacze na buty oraz środki dezynfekujące.

Zespoły pobierające materiał pod kątem COVID-19 nie mają żadnej styczności z osobami pobierającymi krew do innych badań.

Poza tym uPacjenta.pl oferuje także badania pod kątem występowania choroby COVID-19 dla firm. Pobrania krwi lub wymazów odbywają się w siedzibie danego przedsiębiorstwa, a skorzystać z nich mogą wszyscy pracownicy lub osoby chętne, za zgodą pracodawcy. Takie rozwiązanie daje szansę sprawdzenia stanu zdrowia większej liczby osób i weryfikacji prawidłowego działania podjętych wcześniej procedur bezpieczeństwa.

Usługa dostępna jest już w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Trójmieście, czynione są jednak starania w celu udostępnienia oferty w kolejnych miastach.