Doprecyzowano zakres informacji przekazywanych do SIM
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia dostosowuje do nowego brzmienia definicji zdarzenia medycznego zakres danych, które usługodawcy mają obowiązek przekazywać do Systemu Informacji Medycznej (SIM).
W ustawie z 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia wskazano ogólne kategorie danych zdarzenia medycznego, jakie usługodawca przekazuje do SIM.
Obejmują one dane usługodawcy, dane usługobiorcy, dane identyfikujące świadczenie zdrowotne, dane miejsca udzielenia świadczenia zdrowotnego, dane pracownika medycznego udzielającego świadczenia zdrowotnego, dane dotyczące dokumentacji medycznej wytworzonej w związku z udzielonym świadczeniem zdrowotnym oraz inne dane pozwalające na identyfikację zdarzenia medycznego.
Projektowane rozporządzenie precyzuje, jakie szczegółowe informacje należące do tych kategorii, podlegają obligatoryjnemu raportowaniu przez usługodawców do SIM.
Jedna z grup informacji zamieszczanych w SIM obejmuje dane dotyczące usługodawcy. Proponuje się zobligowanie podmiotów leczniczych do raportowania do SIM I części jego kodu resortowego z systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz 14-znakowego numeru REGON zakładu leczniczego, w którym udzielono świadczenia zdrowotnego.
Natomiast na podmioty działające na podstawie wpisu do rejestru prowadzonego przez okręgową radę lekarską, okręgową radę pielęgniarek i położnych albo Krajową Radę Fizjoterapeutów, proponuje się nałożyć obowiązek przekazywania do SIM informacji o identyfikatorze usługodawcy składającym się z numeru wpisu tego podmiotu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz z kodu właściwego organu, o którym mowa w stosownych przepisach wykonawczych.
W zakresie danych dotyczących usługobiorcy proponuje się, by podstawową daną identyfikującą był identyfikator, o którym mowa w art. 17c ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia. Co do zasady odpowiada on numerowi PESEL (w przypadku jego braku jest to seria i numer paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość).
Trzecia grupa informacji przekazywanych do SIM obejmuje dane identyfikujące świadczenie zdrowotne. W tym zakresie usługodawca zobligowany będzie raportować ogólne dane charakteryzujące od strony medycznej udzielone świadczenie zdrowotne.
Proponuje się, by obejmowały one: kod świadczenia, wynikający z powiązania kodu funkcji ochrony zdrowia oraz kodu jednostki statystycznej, kod przyczyny głównej według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych Rewizja Dziesiąta oraz kod przyczyny głównej hospitalizacji.
Czytaj także: Finansowanie powiązane z efektywnością najważniejsze dla systemu ochrony zdrowia>>>
Usługodawca musi także zaraportować datę rozpoczęcia udzielania świadczenia zdrowotnego, a jeżeli udzielenie świadczenia zdrowotnego następuje w więcej niż jednym dniu kalendarzowym – również datę zakończenia udzielania świadczenia zdrowotnego, datę i godzinę rozpoczęcia oraz zakończenia przebywania usługobiorcy na przepustce, identyfikator skierowania, jeżeli zostało ono wystawione w postaci elektronicznej.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji 30 października 2019 roku.
Uwagi do projektu można przekazywać w ciągu 14-tu dni.