GNS: nowy sprzęt w Nakle i Szubinie

0
801

W placówkach w Nakle i Szubinie, należących do Grupy Nowy Szpital, zainstalowano nową aparaturę służącą do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. W Nakle na bloku operacyjnym pracuje już nowy artroskop wykorzystywany przy zabiegach ortopedycznych a w Szubinie zainstalowano nowy laparoskop służący do zabiegów chirurgicznych i ginekologicznych.

Zabiegi laparoskopowe od lat uznawane są za standard w diagnostyce oraz terapii narządów jamy brzusznej. Metoda stosowana jest najczęściej w ginekologii i przy chorobach układu trawiennego.

Operacje wykonywane przy użyciu tego typu sprzętu to zabiegi małoinwazyjne, rzadko występują po nich powikłania a czas rekonwalescencji jest krótszy niż w przypadku operacji przeprowadzanych metodą klasyczną.

Laparoskopia jest w Nowym Szpitalu w Nakle i Szubinie stosowana od wielu lat, ale ze względu na zwiększoną liczbę zabiegów ginekologicznych, szpital zdecydował o zakupie dodatkowego laparoskopu, aby skrócić czas oczekiwania pacjentów.

Czytaj także: Grupa Nowy Szpital zainteresowana szpitalem w Kozienicach>>>

Zakupiony zestaw zawiera między innymi monitor medyczny, diody Led, system kamer HD, który umożliwia wyświetlanie diagnozowanych czy operowanych narządów na monitorze.

Przyczyną podjęcia decyzji o zakupie nowego artroskopu było także duże zapotrzebowanie na tego typu zabiegi. W 2018 roku na oddziale ortopedii wykonano około 900 zabiegów, w tym również artroskopie.

Nowy artroskop, który uzupełnieni wyposażenia bloku operacyjnego w Nakle, powinien usprawnić przeprowadzanie zabiegów z zakresu chirurgii urazowej, przede wszystkim stawów kolanowych.

Łączny koszt zakupu nowego sprzętu wyniósł około 350 tys. zł. Inwestycja została częściowo sfinansowana z projektu „Podniesienie jakości świadczonych usług medycznych dla pacjentów Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie Sp. z o.o.” (RPKP.06.01.01-04-0069/17)