GNS: szpital w Świebodzinie będzie rozwijać neurologię

Nowy Szpital w Świebodzinie chce pozyskać młodych lekarzy do specjalizacji w zakresie neurologii i rozwijać oddział neurologiczny, dlatego w tym roku w placówce powstanie pracownia rezonansu magnetycznego.
Pracownia powstaje przede wszystkim z myślą o dalszym rozwoju oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym.
Szpital ubiega się o możliwość prowadzania specjalizacji lekarzy w zakresie neurologii. Warunkiem wpisu na listę jednostek uprawnionych do prowadzenia staży kierunkowych w zakresie neurologii jest posiadanie pracowni rezonansu magnetycznego.
– Liczba lekarzy obecnie pracujących w naszym oddziale jest niewystarczająca, podobnie jak w innych szpitalach. Dlatego też liczymy na to, że uda nam się namówić młodych lekarzy do pracy w oddziale, którym kieruje konsultant wojewódzki ds. neurologii, dr n. med. Jan Mejnartowicz. Podejmując decyzję o tak kosztownej dla szpitala inwestycji, mieliśmy też na uwadze dobro naszych pacjentów, ponieważ transport pacjenta z udarem do pracowni rezonansu magnetycznego oddalonej o 40 km nie jest obojętny. Transportów tych wykonujemy kilkanaście w ciągu tygodnia. Pracownia rezonansu jest także nie bez znaczenia dla pozostałych pacjentów leczonych w innych oddziałach szpitalnych – informuje Wiesława Cieplicka, prezes zarządu Nowego Szpitala w Świebodzinie
Szpital chciałby zapewnić dostęp do badań jak największej liczbie pacjentów.
– Dlatego będziemy starali się o kontrakt z NFZ. Tym bardziej, że w środkowej części województwa lubuskiego takiej pracowni nie ma, a na badanie MRI czeka się kilka miesięcy – dodaje prezes Cieplicka.
Po przeanalizowaniu różnych możliwości zdecydowano o przeznaczeniu na pracownię rezonansu pomieszczeń starej pralni. Ich remont już trwa. Jeśli nic nie przeszkodzi w pracach, nowa pracownia powinna zostać otwarta latem 2020 roku.
Czytaj także: Telemedycyna to lepszy dostęp do specjalistów, szansa dla pacjentów i lekarzy>>>
Pracownia zostanie wyposażona w urządzenie marki GE , które dostarczy firma Althea Polska, która była również odpowiedzialna za przygotowanie projektu i wykonanie adaptacji pomieszczeń na potrzeby pracowni.
Szpital w Świebodzinie posiada 5 oddziałów: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej, chorób wewnętrznych, ginekologiczno-położniczo-neonatologiczny oraz neurologii z pododdziałem udarowym. W placówce działa także Szpitalny Oddział Ratunkowy i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, poradnia podstawowej opieki zdrowotnej oraz poradnie specjalistyczne.
Placówka w Świebodzinie należy do Grupy Nowy Szpital, która prowadzi 10 placówek zlokalizowanych w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Wszystkie placówki Grupy trafiły do funkcjonującej od 1 października 2017 roku sieci szpitali.