Higienistka stomatologiczna – ważny członek zespołu stomatologicznego

0
639

Alicja Chowaniec-Prażuch dyrektor Stomatologii Lux Med sp. z o. o.

Profesjonalnie przygotowania higienistka stomatologiczna, ściśle współpracująca z lekarzem dentystą, jest ważnym członkiem zespołu stomatologicznego. Realizowane przez nią zadania dają nie tylko pozytywny efekt terapeutyczny, ale także przyczyniają się do realizacji celów ekonomicznych.

W gabinetach stomatologicznych Grupy Lux Med pracuje około sto higienistek. Wszystkie posiadają wymagane prawem wykształcenie uprawniające je do samodzielnego przeprowadzania zabiegów higienizacyjnych.

Mniej więcej połowa higienistek łączy z tą funkcją także inne zadania, najczęściej asystentek. Zwykle są to osoby współpracujące ze specjalistami na przykład z endodontą czy ortodontą.

Takie łączenie funkcji to najczęściej wynik zainteresowań samych higienistek, ale także chęć pewnego zabezpieczenia się na wypadek, gdyby okazało się, że zapotrzebowanie na ich usługi będzie znacznie mniejsze od podaży.

Czytaj także: Warszawa: kolejna placówka Lux Med Stomatologia>>>

Wydaje się, że nie zawsze higienistki doceniają swoją rolę, zbyt nisko oceniając swoje kompetencje. Tymczasem w niektórych krajach unijnych funkcjonują nawet samodzielne gabinety otwierane przez higienistki stomatologiczne, świadczące usługi higienizacyjne.

Higienistki, mimo że pełnią ważną funkcję, często są niedoceniane także przez pacjentów, z których wielu woli, aby zabiegi higienizacyjne wykonywał u nich lekarz. Ważnym zadaniem jest więc edukacja w tym zakresie i przekonanie pacjentów, że higienistki to osoby profesjonalnie przygotowane do swojego zawodu i że warto im zaufać.

Zmian wymaga system kształcenia przedstawicielek tego zawodu. Powinny zostać przyjęte jasne zasady weryfikacji dyplomów świadczących o ukończeniu nauki w szkołach policealnych.

W Grupie Lux Med od dwóch lat prowadzimy cykliczne szkolenia dla higienistek, wdrażając w ten sposób najnowsze rozwiązania z dziedziny profilaktyki stomatologicznej oraz standaryzujemy procedury higienizacyjne.

W związku z rozwojem i nowymi otwarciami placówek Lux Med Stomatologii, cały czas zwiększamy też liczbę zatrudnionych higienistek stomatologicznych w ramach naszej Grupy.