Kielce: CenterMed otworzył ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej

0
202

CenterMed Kielce otworzył ośrodek środowiskowej opieki psychologiczno – psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Obecnie, z powodu epidemii koronawirusa, porady będą odbywać się za pośrednictwem systemów teleinformatycznych i systemów łączności, elastycznie dostosowanych do pacjentów.

Ośrodek mieści się w placówce CenterMed zlokalizowanej przy alei Tysiąclecia Państwa Polskiego 17a w Kielcach, na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej.

Świadczenia ośrodka są finansowane w ramach kontraktu z NFZ.

W nowo powstałej poradni najmłodsi pacjenci otrzymają opiekę wykwalifikowanej kadry: psychologa, terapeuty środowiskowego i dwóch psychoterapeutów. Trafią tutaj dzieci, które borykają się z różnymi zaburzeniami zarówno zachowania, jak i emocjonalnymi, ale nie wymagają interwencji psychiatry. Otrzymają pomoc ekspercką bez skierowania, blisko miejsca zamieszkania, co w założeniu zmniejszy zdecydowanie stres oraz sprawi, że opieka będzie się odbywać w bardziej znanym dziecku środowisku.

Wsparcie psychologiczne dla dzieci we własnym środowisku, jak najbliżej miejsca zamieszkania, to główne założenie powstania i funkcjonowania blisko 300 ośrodków środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej w Polsce. Ma to uchronić dzieci zmagające się z problemami natury psychologicznej przed trafianiem do szpitali psychiatrycznych.

Czytaj także: Kolejne prywatne laboratoria wykonują testy na koronawirusa>>>

O innowacyjności tego rozwiązania świadczy zmiana w podejściu do opieki, która ma polegać na wprowadzeniu trójstopniowego podziału ośrodków udzielających pomocy. To tzw. trzy poziomy referencyjności. Pierwszy i równocześnie najbardziej innowacyjny, stanowi poradnia psychologiczno- terapeutyczna. Drugi poziom to poradnie wraz z odziałem dziennym w którym pracować będą psychiatrzy. Trzeci poziom, który ma zostać docelowo eliminowany lub traktowany jako ostateczność, to oddziały zamknięte.

CenterMed prowadzi także w Kielcach przychodnie przy ulicach: Piekoszowskiej 126 oraz Szansa 5.

Grupa CenterMed posiada w sumie 24 placówki i jeden szpital. Centra medyczne działają w największych miastach w kraju: w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Lublinie,  a także w Tarnowie, Nowym Sączu, Bochni i Brzesku.